Jaka jest różnica między czerwonymi rozstępami a fioletowymi?

Operacja usuwania blizn – czego się spodziewać

Zanim zdecydujesz, czy operacja usuwania blizn jest warta kosztów, powinieneś wiedzieć, czego spodziewać się podczas operacji i czego oczekiwać po okresie rekonwalescencji. Należy również wiedzieć, czy potrzebne będą przeszczepy skóry. Istnieje wiele zagrożeń i skutków ubocznych związanych z tym zabiegiem, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji należy uzyskać wszelkie możliwe informacje – cytat ten jest zasługą autora strony zrobimto.pl.

Risikens

Po zabiegu Risikens możesz oczekiwać, że Twoja blizna zblednie. Blizna nie zniknie całkowicie, ale ulegnie znacznej poprawie. Stopień poprawy zależy od kilku czynników, w tym od wielkości blizny, kierunku, w którym jest skierowana oraz rodzaju skóry, która jest zaangażowana. Chirurg wyznaczy wizyty kontrolne w celu monitorowania procesu gojenia. W tym czasie należy zadzwonić do niego w razie wystąpienia jakichkolwiek nietypowych objawów.

Jeśli jesteś dobrym kandydatem do zabiegu usunięcia blizny metodą Risikensa, możesz również rozważyć zabieg rewizyjny. Operacja rewizyjna ma na celu zmianę kształtu i koloru blizny. Może to poprawić kosmetyczny wygląd blizny, przywrócić funkcję wcześniej ograniczonego obszaru i rozwiązać problem swędzenia. Istnieje jednak ryzyko związane z zabiegiem korekty, a ubezpieczyciel może nie pokryć kosztów zabiegu korekty z powodów kosmetycznych.

Koszt

Koszt operacji usuwania blizn jest różny i zależy od kilku czynników. Ogólnie rzecz biorąc, zabieg kosztuje od 500 do 3000 dolarów. W zależności od lekarza i procedury, koszty te mogą być pokryte w całości lub częściowo przez Twoje ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli nie masz ubezpieczenia, powinieneś rozważyć finansowanie, aby pomóc w pokryciu kosztów.

Przed zabiegiem należy skonsultować się z chirurgiem plastycznym, aby określić najlepszą opcję leczenia. Po ocenie lokalizacji, wielkości i kształtu blizny, chirurg może zalecić leczenie, które sprawi, że będzie ona bardziej akceptowalna. Wyniki chirurgiczne różnią się, podobnie jak wiek, stan zdrowia i zdolność do gojenia się pacjenta.

Czas rekonwalescencji

Czas rekonwalescencji po operacji usunięcia blizny jest zazwyczaj bardzo szybki, wynosi od kilku dni do kilku tygodni. W zależności od zakresu korekty, w ciągu kilku dni od zabiegu można wrócić do pracy. W dniu zabiegu można rozpocząć wykonywanie lekkich czynności, ale ważne jest, aby utrzymywać ranę w czystości. Najlepiej, jeśli przez pierwsze 48 godzin po zabiegu rana będzie czyszczona codziennie. Należy również rozpocząć wykonywanie lekkich czynności fizycznych i chodzenie, aby zminimalizować ryzyko powstania zakrzepów krwi. Należy jednak unikać forsownych zajęć przez kilka tygodni, dopóki lekarz nie wyrazi zgody.

Po operacji usunięcia blizny, będziesz mieć kilka dni bólu pooperacyjnego. Po zabiegu lekarz udzieli Państwu wskazówek, które pozwolą zminimalizować ten ból i ułatwią gojenie. Po tym okresie blizna pooperacyjna będzie stopniowo zanikać, zlewając się z otaczającą ją skórą. W końcu blizna zniknie całkowicie, a ostateczne rezultaty będą widoczne w ciągu roku.

Potrzebne przeszczepy skóry

Jeśli operacja usuwania blizn wymaga przeszczepu skóry, nowa skóra może być czerwona lub fioletowa przez kilka dni po zabiegu. Lekarz udzieli Ci specjalnych instrukcji dotyczących pielęgnacji miejsca pobrania skóry. Ważne jest, aby przez kilka tygodni unikać rozciągania i urazów. Lekarz będzie również monitorował proces gojenia. Miejsce pobrania można posmarować olejem mineralnym, aby zapobiec zakażeniu. Nowa skóra może być lekko wgłębiona. Przez kilka pierwszych dni możesz odczuwać ból.

Do stworzenia nowej skóry lekarz użyje zdrowej skóry z odpowiedniego miejsca dawczego. Lekarz wybierze miejsce, które ma odpowiednią strukturę, kolor i grubość. W niektórych przypadkach miejsce pobrania może nie być idealnie dopasowane, dlatego lekarz może wykorzystać inną część ciała do przeszczepu skóry.

Opcje niechirurgiczne

Jeśli jesteś zainteresowany usunięciem blizn bez operacji, istnieje kilka procedur niechirurgicznych, których możesz spróbować. Na przykład zastrzyki steroidowe mogą zmniejszyć rozmiar niektórych rodzajów blizn, takich jak keloidy. Chociaż te zabiegi nie są trwałe, mogą być bardzo skuteczne, gdy są stosowane razem z innymi zabiegami. Lekarz może również przepisać leki miejscowe, które pomogą poprawić wygląd blizn.

W niektórych przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie chirurgiczne. Ta opcja jest stosowana w celu skorygowania głębszych blizn lub usunięcia blizn, które powodują trudności funkcjonalne. Ten rodzaj leczenia może obejmować przeszczepy skóry, w których wykorzystuje się skórę z innej części ciała, aby zastąpić obszar blizny. Alternatywnie można wypróbować ekspander tkankowy, który działa poprzez wprowadzenie ekspandera pod bliznę, a następnie napompowanie go roztworem wody słonej.

Leczenie laserowe

Leczenie laserowe w celu usunięcia blizny polega na zastosowaniu lasera do leczenia tkanki bliznowatej. Proces ten może trwać od trzech do 90 minut i skierowany jest na wewnątrz- i zewnątrzkomórkowe struktury tkanki bliznowatej. Zabieg ten stymuluje przebudowę skórnego kolagenu i elastyny. Wykazano, że procedura ta poprawia wygląd blizn.

Zabieg laserowy jest doskonałą opcją w leczeniu wielu rodzajów blizn. Może zmniejszyć wygląd blizn spowodowanych oparzeniami, wypadkami i trądzikiem. Dostępnych jest wiele rodzajów laserów, a lekarz może polecić najbardziej skuteczny dla Twoich potrzeb. Ponadto, w razie potrzeby może on przepisać terapię łączoną.

Wypełniacze skórne

Wypełniacze skórne to substancje wstrzykiwane, które mogą usunąć blizny z twarzy. Zabiegi te trwają około sześciu do dziewięciu miesięcy. Bardziej popularne wypełniacze, takie jak Restylane i Belotero, mogą trwać od 12 do 18 miesięcy. Niektóre wypełniacze dermalne, takie jak Juvederm Voluma, trwają ponad dwa lata. Sam zabieg trwa zazwyczaj około trzydziestu minut, a czas przestoju jest niewielki. Częstym efektem ubocznym jest niewielki obrzęk wokół miejsca wstrzyknięcia. Jest on tymczasowy i może być zakryty makijażem.

Wypełniacze skórne mogą być stosowane na każdym obszarze ciała, w tym na plecach. Mogą być również stosowane do poprawy blizn po trądziku i ospie wietrznej. Zabieg jest bezpieczny i skuteczny, ale wiąże się z nim pewne ryzyko. Mogą wystąpić siniaki i obrzęki, a także może zająć kilka dotknięć, aby zobaczyć najlepsze wyniki. Procedura ta nie jest odpowiednia dla każdego i powinna być omówiona z lekarzem przed jej zaplanowaniem.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Przyczyny grzybicy paznokci
Czytaj Dalej

Przyczyny grzybicy paznokci

Jeśli masz infekcje grzybicze paznokci u rąk i nóg, istnieje wiele możliwych przyczyn. Niektóre z nich to dermatofity,…
Czy słodycze powodują trądzik?
Czytaj Dalej

Czy słodycze powodują trądzik?

Możesz się zastanawiać, czy słodycze i czekolada wywołują trądzik. Prawda jest taka, że jedzenie czekolady nie powoduje trądziku.…