Fizjoterapia, to dział medycyny, który wykorzystuje naturalne metody leczenia takie jak: ruch, bodźce termiczne, kinetyczne, mechaniczne, elektryczne, świetlne oraz chemiczne. W naszej przychodni głównie skupimy się na pracy i metodzie leczenia poprzez ruch, czyli ogólnie pojętej kinezyterapii (łac. leczenie ruchem), a to dlatego, że jest to jedna z najbardziej efektywnych metod leczenia. W skład kinezyterapii wchodzą takie techniki jak:

  • ćwiczenia: gimnastyczne, wzmacniające, rozciągające, rozluźniające, oddechowe, stretchingowe itd.

  • terapia manualna

  • kinesiotaping

Osoba która wykorzystuje w swojej pracy z pacjentem wyżej wymienione techniki nazywana jest „Fizjoterapeutą”. Fizjoterapeuta to specjalista, który posiada pełne wykształcenie medyczne (5 letnie magisterskie studia na kierunku fizjoterapia). Tylko ukończenie pełnego toku studiów na medycznych uczelniach wyższych daje kwalifikacje i możliwości do wykonywania tego zawodu.

Działalność fizjoterapeuty jest wielopłaszczyznowa, ponieważ obejmuje: fizjoterapię neurologiczną, ortopedyczną, korekcję wad postawy, specyficzną analizę i terapię dolegliwości bólowych narządu ruchu, kręgosłupa i stawów obwodowych – jest to zupełnie samodzielna specjalizacja, gdzie w sektorze prywatnym nie potrzebna jest wcześniejsza konsultacja lekarska. Fizjoterapeuta sam przeprowadza pełny wywiad podmiotowy, oraz przedmiotowy, stawia diagnozę i planuje proces leczenia danej dysfunkcji.

Fizjoterapeuci leczą dysfunkcje układu nerwowo mięśniowego, mięśniowo szkieletowego, sercowo naczyniowego i oddechowego. Najczęściej pacjenci zgłaszają się do gabinetu ponieważ:

przebyli uraz czaszkowo-mózgowy lub wielonarządowy,
złamali kość lub uszkodzili staw,
mają stwierdzoną osteoporozę lub zmiany zwyrodnieniowe stawów,
chorują na schorzenia przewlekłe typu SM, SLA, MPD, astma,
odczuwają ból kręgosłupa (najczęściej w odcinku lędźwiowym lub szyjnym) lub stawów obwodowych,
przeszli udar mózgu,
doświadczyli urazu rdzenia kręgowego.