czy opalanie jest zdrowe

Czy opalanie jest zdrowe? Jak przygotować się do wyjścia latem?

Opalanie to dla wielu osób nieodłączny element wakacji. Kojarzy się ze słonecznymi promieniami na skórze i zapachem morskiej bryzy. Jednak warto pamiętać o tym, że nadmierna ekspozycja słoneczna nie wpływa dobrze na kondycję skóry. 

Promieniowanie UV jest jedną z głównych przyczyn zbyt szybkiego starzenia się skóry. Negatywne konsekwencje nadmiernej ekspozycji słonecznej są nie tylko estetyczne. Obejmują także zwiększenie ryzyka zachorowania na czerniaka – groźny nowotwór skóry. Czy to oznacza, że trzeba całkowicie zrezygnować z kąpieli słonecznych? Jest to raczej trudne, dlatego warto pamiętać o odpowiedniej ochronie. Krem do twarzy z wysokim filtrem SPF powinien stać się twoim codziennym przyjacielem. Z kolei ciało trzeba zabezpieczać odpowiednimi preparatami przeciwsłonecznymi. Pomimo tego i tak uzyskasz ciemniejszy kolor skóry, ale w bezpieczniejszy sposób. Smażenie się na słońcu, aż do pęcherzy na skórze, już od dawna nie jest w modzie. 

Czy opalanie szkodzi skórze? 

Dla wielu osób to nie tylko sposób na ciemniejszy koloryt skóry, ale także relaks i odpoczynek w promieniach słońca. Na czym polega proces opalania? W trakcie tego procesu na skórę działają trzy typy promieniowania słonecznego: UV-A, UV-B i UV-C. Pierwszy typ promieniowania działa na skórę przez cały rok, przenikając przez najgłębsze warstwy skóry. Efektem tego są uszkodzenia i osłabienie włókien kolagenowych oraz przyspieszenie procesów starzenia. Najbardziej wrażliwa na to działanie jest skóra twarzy, dekolt oraz dłonie. Z kolei promieniowanie UV-B oddziałuje latem na powierzchowną warstwę skóry. To właśnie ten rodzaj wpływa na pojawienie się koloru opalenizny. Negatywną konsekwencją UV-B są uszkodzenia skóry, takie jak poparzenia, a także inne zmiany, które mogą przekształcić się w nowotwory. A co, jeśli chodzi o UV-C? Ten typ promieniowania jest prawie w całości absorbowany przez warstwę ozonową i nie wpływa znacząco na skórę. 

Jak przygotować się do ekspozycji słonecznej? 

Do opalania trzeba się odpowiednio przygotować, nawet jeśli nie cierpisz na . Zachowanie kilku zasad pozwoli cieszyć się opalenizną w bezpieczny sposób. 

  1. Unikaj kąpieli słonecznych między 11 a 15, bo to właśnie wtedy promieniowanie UV jest najsilniejsze. 
  2. Bezwzględnie stosuj kremy z filtrem, nawet jeśli słońce znajduje się za chmurami. 
  3. Dopasuj wysokość filtra przeciwsłonecznego do karnacji swojej skóry i jej reakcji na słońce. Polecane minimum to 30 SPF, a jeśli chodzi o twarz nawet 50. 
  4. Filtr nakładaj na twarz około 30 minut przed wyjściem z domu. Dzięki temu zdąży się wchłonąć. 
  5. Wybieraj filtry o lekkiej formule, które dobrze się wchłaniają. Zadbaj też o to, żeby poza ochroną przeciwsłoneczną zapewniały pielęgnację skóry i komfort użytkowania. 
  6. Pamiętaj, że filtr aplikuje się w dość dużej ilości. Cienka warstwa może być niewystarczająca. 
  7. Jeśli przebywasz na słońcu, aplikuj filtr co kilka godzin i po każdym wyjściu z wody, nawet jeśli jest wodoodporny. 
  8. Optymalny czas bezpośredniej ekspozycji słonecznej wynosi 20 minut, szczególnie jeśli jest to twoje pierwsze opalanie w sezonie. Stopniowo możesz przedłużać ten czas, ale pamiętaj o zachowaniu umiaru. 
  9. Grubszą warstwę filtra aplikuj na miejsca, które są szczególnie narażone na oparzenia słoneczne, czyli ramiona, dekolt, nos i czoło.  
  10. Po każdej sesji opalania nałóż na skórę delikatny, kojący balsam.

Opalanie nie jest najzdrowsze, ale z drugiej strony przebywanie na słońcu niesie także wiele korzyści. Wśród nich z pewnością warto wyróżnić wpływ na samopoczucie i zwiększenie produkcji witaminy D. Dlatego warto dbać o odpowiednią ochronę skóry podczas opalania. 



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jakie są rodzaje grzybicy paznokci?
Czytaj Dalej

Jakie są rodzaje grzybicy paznokci?

Grzybica paznokci może powodować wiele problemów. Szczególnie często występuje u osób starszych z pewnymi schorzeniami. Na przykład, ludzie…
Jak słońce działa na trądzik
Czytaj Dalej

Ograniczenia laserowego usuwania blizn

Istnieje kilka ograniczeń laserowego usuwania blizn, w tym koszt, czas rekonwalescencji i przeciwwskazania. Te ograniczenia mogą być ważne…
Jakie leki wybrać do leczenia trądziku
Czytaj Dalej

Jakie leki wybrać do leczenia trądziku

Wybierając leki do leczenia trądziku, masz kilka opcji. Należą do nich retinoidy miejscowe, izotretynoina, nadtlenek benzoilu i minocyklina.…