Laserowe usuwanie zmian skórnych – rodzaje laserów, wskazania i przeciwwskazania

Laserowe usuwanie zmian skórnych to przede wszystkim metoda usuwania znamion i pieprzyków, które stanowią defekt estetyczny. Jednak nie tylko wygląd zmiany skórnej jest wskazaniem do jej usunięcia. Kiedy warto wybrać się na wizytę do dermatologa? Czy każdą zmianę skórną można usunąć przy pomocy lasera? Wyjaśniamy.

Wskazania i przeciwwskazania do usuwania zmian skórnych laserem

O tym, czy laserowe usuwanie zmian skórnych jest odpowiednie dla danej osoby, decyduje lekarz po przeprowadzeniu badania skóry. Podczas spotkania z pacjentem dermatolog musi ocenić, czy dana zmiana może być usunięta bez użycia skalpela. W przypadku podejrzanych pieprzyków i znamion zaleca się chirurgiczne usuwanie zmian skórnych, które umożliwia dodatkowe badanie histopatologiczne, pozwalające na wykluczenie zmian nowotworowych.

Laser służy do usuwania typowych łagodnych zmian skórnych, m.in.:

  • włókniaków,
  • brodawek,
  • kurzajek,
  • znamion barwnikowych, czyli pieprzyków,
  • naczyniaków rubinowych,
  • blizn,
  • kępek żółtych powiek,
  • brodawek narządów płciowych,
  • przebarwień posłonecznych.

Ogromnym atutem laserowego usuwania zmian skórnych jest możliwość przeprowadzenia go niezależnie od wieku i stanu fizjologicznego, a zatem nie tylko u osób dorosłych, ale też w przypadku dzieci, osób starszych, a nawet kobiet ciężarnych. 

Przeciwwskazania do laserowego usuwania zmian skórnych to m.in.: aktywne infekcje w miejscu występowania zmiany (np. opryszczka), skłonności do tworzenia się blizn przerostowych i keloidów, a także nadwrażliwość na światło lasera.

Usuwanie zmian skórnych laserem CO2

Laseroterapia to jedna z najmniej inwazyjnych metod usuwania zmian skórnych. Jednak nie każdy laser umożliwia usuwanie znamion czy pieprzyków. Jak wyjaśniają specjaliści z katowickiej Kliniki Miracki, zabieg usuwania zmian skórnych laserem wykonuje się przy użyciu technologii frakcyjnej – lasera CO2, który emituje światło o długości fali 10 600 nm, doskonale pochłaniane przez wodę. Działanie tego urządzenia polega na tym, że w zetknięciu wiązki lasera z uwodnioną zmianą skórną dochodzi do jej bezkrwawego odparowania. Laser CO2 pozwala na bezbolesne, bezinwazyjne i szybkie wyeliminowanie problemu. Skuteczność zabiegu została potwierdzona klinicznie, a efekty są niemal natychmiastowe. Efekty działania lasera CO2 są trwałe. Zabieg obarczony jest bardzo niskim ryzykiem powikłań.

Na czym polega laserowe usuwanie zmian skórnych?

Laserowe usuwanie zmian skórnych wykonywane jest przez wykwalifikowanego lekarza. W przypadku niewielkich defektów skórnych zabieg nie wymaga znieczulenia. Usuwanie większych lub liczniejszych pieprzyków wiąże się z zastosowaniem znieczulenia miejscowego.

Zabieg trwa zaledwie kilka minut. Tryb pracy lasera dobierany jest w zależności od głębokości i wielkości zmiany. Dzięki zastosowaniu technologii laserowej naczynia krwionośne i limfatyczne zostają skutecznie zamknięte bez użycia szwów, co minimalizuje krwawienie i przyspiesza regenerację. Następnego dnia po usunięciu pieprzyka, na jego miejscu pojawia się brązowy, powierzchniowy strupek. Miejsce po zabiegu goi się szybko, nie pozostawiając blizny. Po krótkim czasie nowy, zaróżowiony naskórek upodabnia się do okolicznych tkanek i staje się niewidoczny.

Co istotne, w wielu przypadkach już jedna sesja pozwala na całkowite usunięcie zmiany skórnej. Czasem wymagana jest dłuższa laseroterapia, co ma miejsce w przypadku rozległych i głębokich zmian. O liczbie i częstotliwości zabiegów zawsze decyduje lekarz wykonujący zabieg.

W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z katowickiej Kliniki Miracki



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Czytaj Dalej

Jak numerować zęby?

Zęby numeruje się, aby łatwiej było wskazać określone zęby podczas wizyty stomatologicznej. Każdy ząb nazwany jest przy wykorzystaniu…
Jakie kolory ma grzybica paznokci?
Czytaj Dalej

Jakie kolory ma grzybica paznokci?

Kiedy na paznokciu u nogi zaczyna pojawiać się grzybica, należy skonsultować się z lekarzem. Stan ten może być…
Czy rozstępy bolą?
Czytaj Dalej

Czy rozstępy bolą?

Jeśli zastanawiasz się, czy rozstępy bolą, nie jesteś sama. Stan ten jest spowodowany szybkim wzrostem i słabą jakością…