Drobne pęknięcia naczyń włosowatych widoczne tuż pod skórą nazywane są potocznie „pajączkami”. Najczęściej pojawiają się na twarzy i nogach. Częstotliwość ich występowania rośnie wraz z wiekiem. Niestety, gdy naczynko już pęknie, nie sposób je zamknąć przy pomocy domowych metod i kosmetyków. Istnieje jednak skuteczna metoda, z której skorzystasz w dobrych klinikach medycyny estetycznej – laserowe zamykanie naczynek. Wyjaśniamy, na czym polega ten rodzaj laseroterapii.
„Pajączki” na nogach i twarzy – jakie są przyczyny?
„Pajączki”, nazywane też teleangiektazjami, powstają z powodu osłabienia lub uszkodzenia naczyń włosowatych, znajdujących się pod powierzchnią skóry. Do ich występowania przyczynić się mogą:
- słoneczne uszkodzenia skóry,
- zwiększone ciśnienie krwi,
- ciąża (na skutek zwiększonego przepływu krwi),
- menopauza (wzrost stężenia estrogenu we krwi),
- nadwaga,
- długotrwałe siedzenie lub stanie,
- nadmierny wysiłek,
- trądzik różowaty.
Na czym polega laserowe zamykanie naczynek?
Specjaliści z Kliniki Miracki dysponują kilkoma metodami laserowego usuwania naczynek. Jedną z nich jest laser DYE-VL PRO Special Edition, działający w technologii IPL. Jest to zabieg nieablacyjny, co oznacza, że nie uszkadza zewnętrznej struktury skóry. W trakcie procedury obszar chłodzony jest specjalnym aplikatorem, co podnosi komfort całej procedury.
Laser emituje światło o długości fali, która skutecznie pochłaniana jest przez czerwony barwnik krwi (hemoglobinę). Energia kumuluje się w uszkodzonym naczyniu krwionośnym i dochodzi do jego termicznego uszkodzenia. Na skutek tego następuje koagulacja i natychmiastowe zamknięcie naczynka. Niewielka plamka zabiegowa o wielkości 1 cm2 daje możliwość precyzyjnego dotarcia do „pajączków”, znajdujących się nawet w najtrudniej dostępnych miejscach, np. przy skrzydełkach nosa.
Po zabiegu możliwe jest zaczerwienienie i nieznaczny obrzęk, które mijają w ciągu 3 dni. Rezultaty usuwania naczynek są natychmiastowe. Chociaż w większości przypadków wystarczy tylko jeden zabieg, by pozbyć się nieestetycznych żyłek, specjaliści zalecają minimum 3 zabiegi, aby wzmocnić i odmłodzić skórę.
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na laserowe zamykanie naczynek z oferty Kliniki Miracki w Katowicach, czy też inną metodę usuwania zmian naczyniowych, warto wdrożyć w życie kilka zasad, które zapobiegną powstawaniu kolejnych „pajączków”:
- codziennie używaj kremów z filtrem,
- utrzymuj prawidłową masę ciała,
- bądź osobą aktywną,
- unikaj ciasnej odzieży,
- unikaj gorących kąpieli i sauny,
- ogranicz spożywanie alkoholu,
- odpoczywaj z lekko uniesionymi nogami.
Jakie są inne metody usuwania naczynek?
Chociaż „pajączki” są nieszkodliwymi i bezbolesnymi zmianami skórnymi, które w żaden sposób nie zagrażają zdrowiu, wiele osób chce się ich pozbyć ze względów estetycznych. W tym celu warto skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej. Najlepszą metodą usuwania drobnych „pajączków” są wspominane wcześniej zabiegi z użyciem światła IPL lub standardowych laserów naczyniowych. W przypadku rozleglejszych uszkodzeń żylnych, np. na nogach, stosuje się nieco bardziej inwazyjną procedurę – skleroterapię, która polega na ostrzykiwaniu żyły przy pomocy specjalnych substancji.
Raz usunięty „pajączek” już się nie odtworzy, jednak trzeba mieć na uwadze, że pod wpływem różnych czynników po pewnym czasie mogą powstać nowe teleangiektazje. Warto wówczas powtórzyć laseroterapię lub wykonać inny zabieg zalecony przez lekarza.
W razie innych pytań na temat metod usuwania naczyne zachęcamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach.
Podobne tematy