Przyczyny powstawania rozstępów

Przyczyny powstawania rozstępów

Istnieje kilka przyczyn powstawania rozstępów. Należą do nich genetyka, rodzaj skóry i zaburzenia hormonalne. Poniżej wymieniono niektóre z nich. Ciąża jest również możliwą przyczyną. Istnieje wiele sposobów leczenia rozstępów, więc znalezienie najlepszego dla siebie może pomóc w całkowitym ich uniknięciu.

Brak równowagi hormonalnej

Brak równowagi hormonalnej to stan, w którym organizm nie wytwarza odpowiedniej ilości pewnych hormonów. Hormony te regulują metabolizm i reprodukcję. Kiedy nie są one w równowadze, organizm cierpi z powodu różnych problemów – zasób ten pochodzi od redakcji serwisu akademiahakerow.pl. Niektóre z objawów braku równowagi hormonalnej są podobne do innych warunków, takich jak zaparcia i zwiększona wrażliwość na zimno i ekstremalne ciepło. Inne obejmują suchość pochwy, bolesne stosunki płciowe i zwiększoną potliwość.

Zmiany hormonalne w organizmie również przyczyniają się do powstawania rozstępów. Podczas ciąży i dojrzewania organizm produkuje zwiększone ilości hormonu glikokortykoidu, który powoduje rozciąganie włókien kolagenowych i elastynowych. Powstałe w ten sposób rozdarcie powoduje powstawanie rozstępów. Chociaż szereg zmian w organizmie jest powiązanych z rozstępami, nie są one główną przyczyną.

W okresie dojrzewania u niektórych osób występuje skok wzrostu, który może powodować rozstępy. Mogą się one pojawić także u osób uprawiających ćwiczenia siłowe lub inną energiczną aktywność fizyczną. Niektóre osoby z chorobami takimi jak choroba Cushinga lub zespół Marfana mogą również cierpieć z powodu rozstępów.

Genetyka

Czynniki genetyczne mogą przyczyniać się do rozwoju rozstępów, jak wynika z najnowszego badania. Badanie, oparte na ponad 670 000 osób pochodzenia europejskiego i 90 000 osób z innych grup etnicznych, wykazało, że osoby z pewnymi wariantami genetycznymi były bardziej narażone na rozwój tych nieestetycznych blizn. Naukowcy odkryli, że gen FN1, który produkuje białko fibronektynę, ma związek ze zwiększonym ryzykiem rozwoju rozstępów.

Chociaż wiele osób uważa, że rozstępy są nieprawidłowością, są one powszechne u ludzi. W rzeczywistości prawie 80% populacji rozwinie rozstępy, a 90% kobiet w ciąży będzie je miało. Są one również często dziedziczne i mogą występować w rodzinach. Chociaż genetyka nie może przewidzieć, czy pojawią się u Ciebie rozstępy, możesz podjąć kroki, aby im zapobiec.

Oprócz ryzyka wystąpienia rozstępów, wiek i płeć danej osoby również mogą przyczynić się do ich powstania. Związane z wiekiem zmiany kolagenu w skórze również zwiększają prawdopodobieństwo jej rozdarcia. Lekarz może stwierdzić, czy masz rozstępy, badając Twoją skórę i pytając o wszelkie przebyte choroby.

Typ skóry

Rozstępy to odbarwione, przypominające blizny linie na skórze, które pojawiają się, gdy skóra jest zbyt szybko rozciągana. Mogą pojawić się u kobiet o każdym typie skóry, ale najczęściej występują u kobiet w ciąży. Mogą się również pojawić u osób cierpiących na pewne schorzenia, w tym zespół Cushinga, zespół Marfana oraz u osób, które długotrwale przyjmowały kortykosteroidy. Rozstępy często występują również u dzieci.

Osoby o ciemniejszej karnacji są bardziej narażone na powstawanie rozstępów. Są one również bardziej narażone na ich powstanie, jeśli mają nadwagę. Genetyka również odgrywa rolę w określaniu, czy pojawią się u Ciebie rozstępy. Połowa kobiet z tymi rozstępami ma matkę z tym schorzeniem. Ważne jest również, aby wiedzieć, jak zmniejszyć ryzyko.

Jeśli podejrzewasz, że możesz cierpieć na rozstępy, najlepiej odwiedź dermatologa. Będą oni w stanie określić, jaki rodzaj leczenia będzie najskuteczniejszy dla Twojego konkretnego typu skóry. Mogą również zaoferować porady, jak sprawić, by rozstępy były mniej widoczne. Przed rozważeniem jakiegokolwiek leczenia, porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby wykluczyć wszelkie leżące u podstaw choroby lub leki.

Ciąża

Ciąża to szczególny czas dla ciała kobiety, ale rozstępy są często jednym z niepożądanych efektów ubocznych. Podczas gdy wiele kobiet cieszy się z radości, jaką daje przyjście na świat nowego życia, inne są niepewne swojego wyglądu. Na szczęście jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zminimalizować wygląd rozstępów podczas ciąży.

Pomimo ich nieestetycznego wyglądu, rozstępy w czasie ciąży są całkowicie normalne i mogą być leczone kremami z retinoidami lub terapią laserową. Istnieje również wiele innych możliwości leczenia, takich jak zabiegi dermatologiczne czy laseroterapia. Bez względu na to, jak pozbędziesz się rozstępów podczas ciąży, ważne jest, aby cieszyć się tym doświadczeniem.

Jednym ze sposobów na zminimalizowanie pojawienia się rozstępów w czasie ciąży jest uzyskanie dużej ilości ćwiczeń. Pomoże to utrzymać skórę nawilżoną i elastyczną. Kobiety w ciąży powinny również unikać spożywania pokarmów, które mogą powodować stany zapalne i szkodzić produkcji kolagenu. Aby zmaksymalizować swoje szanse na uniknięcie rozstępów w czasie ciąży, powinny one również jeść pokarmy bogate w witaminę C.

Inne czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia rozstępów w czasie ciąży to otyłość i niektóre choroby. Na przykład długotrwałe leczenie kortykosteroidami może obniżyć poziom kolagenu w skórze właściwej. Kolagen jest białkiem, które pomaga wzmocnić skórę. Gdy poziom kolagenu jest obniżony, prawdopodobieństwo wystąpienia rozstępów jest większe.

Ćwiczenie

Chociaż każdy może dostać rozstępy, niektóre osoby są na nie bardziej narażone niż inne. Regularne ćwiczenia mogą zmniejszyć widoczność rozstępów i mogą poprawić ogólny stan zdrowia Twojej skóry. Ćwiczenia mogą również poprawić krążenie i zmniejszyć stan zapalny. Może również zwiększyć produkcję kolagenu i promować regenerację nowych komórek skóry. Nawet jeśli ćwiczenia nie sprawią, że rozstępy znikną, mogą pomóc Twojej skórze wyglądać młodziej.

Rozstępy są wynikiem szybkiego wzrostu. Gdy skóra jest nadmiernie rozciągnięta, rozrywa się jej środkowa warstwa, zwana skórą właściwą. Rozdarta warstwa jest często widoczna jako ciemnofioletowe lub czerwone linie. Rozstępy mogą pojawić się w każdym miejscu na ciele. W przypadku osób podnoszących ciężary, szybki rozwój mięśni prowadzi do zwiększonego ryzyka powstania tych rozstępów.

Stosowanie leków zwiększających wydajność lub suplementów w celu zwiększenia wzrostu mięśni może powodować rozstępy. W takiej sytuacji najlepiej jest stosować program stopniowego budowania mięśni, aby skóra mogła się odpowiednio dostosować. Ponadto powinieneś stopniowo zwiększać intensywność treningu, aby uniknąć uszkodzenia skóry.

Dieta

Jeśli masz problemy z utratą wagi, możesz się martwić, czy nie pojawią się u Ciebie rozstępy. Chociaż twoja genetyka i historia żywieniowa mogą odgrywać rolę, istnieją pewne produkty spożywcze, które mogą pomóc zwiększyć elastyczność skóry i zmniejszyć ryzyko ich powstania. Dieta bogata w antyoksydanty może pomóc zwiększyć zdolność skóry do rozciągania. Sucha skóra jest również bardziej podatna na powstawanie rozstępów.

Jedz pokarmy bogate w witaminy C, E i cynk. Te składniki odżywcze pomagają Twojemu organizmowi budować kolagen i utrzymywać skórę w stanie elastyczności. Staraj się jeść dużo warzyw, awokado i nasion słonecznika. Powinnaś również spożywać dużo wody, aby utrzymać nawilżenie skóry i uniknąć rozstępów. Jeśli tego nie zrobisz, trudno będzie Ci utrzymać gładką i elastyczną skórę.

Oprócz spożywania odpowiednich pokarmów, powinnaś ćwiczyć i pić dużo wody. Nadmiar cukru w Twojej diecie uszkadza włókna kolagenowe w Twojej skórze. Kiedy Twoja skóra jest odwodniona, jest bardziej podatna na rozdarcia. Aby temu zapobiec, unikaj picia napojów, które powodują odwodnienie, takich jak kofeina i napoje słodzone.

Środki ostrożności zapobiegające rozstępom

Możesz uniknąć rozwoju rozstępów w czasie ciąży, zapewniając spożywanie zbilansowanej diety bogatej w witaminy i składniki odżywcze. Zwiększenie ilości witaminy C, E i D w diecie jest ważne, aby zapobiec rozstępom w czasie ciąży. Pomocne jest również przyjmowanie witamin prenatalnych, aby zaspokoić swoje dzienne zapotrzebowanie na witaminy. Twój lekarz rodzinny będzie w stanie doradzić Ci, jakie suplementy są dla Ciebie najlepsze.

Innym ważnym środkiem zapobiegającym rozstępom jest upewnienie się, że dostarczasz wystarczającą ilość białka do swojej diety. Spożywanie różnych owoców i warzyw może pomóc utrzymać skórę miękką i elastyczną. Ponadto, spożywanie pokarmów bogatych w witaminy może pomóc Ci schudnąć i utrzymać zdrową wagę. Jedzenie zdrowej żywności poprawia również krążenie krwi do skóry, co pomaga w jej odbudowie. Na koniec spróbuj ograniczyć spożycie napojów zawierających kofeinę. Kawa i inne napoje zawierające kofeinę mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia rozstępów. Jeśli musisz pić kawę lub herbatę, spróbuj zrównoważyć je wodą lub herbatą ziołową.

Innym ważnym środkiem ostrożności w zapobieganiu rozstępom jest nie czekanie, aż pojawią się objawy. Podczas gdy niektóre kobiety doświadczają swędzenia przed rozwojem rozstępów, inne mogą tego nie robić. Chociaż nie ma sprawdzonych metod zapobiegania rozstępom, niektóre kobiety mogą spróbować użyć kremu na rozstępy, aby zminimalizować ich wygląd. Kremy te są niedrogie i skuteczne, i są dostępne bez recepty.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Przyczyny grzybicy paznokci
Czytaj Dalej

Przyczyny grzybicy paznokci

Jeśli masz infekcje grzybicze paznokci u rąk i nóg, istnieje wiele możliwych przyczyn. Niektóre z nich to dermatofity,…
Jak słońce działa na trądzik
Czytaj Dalej

Ograniczenia laserowego usuwania blizn

Istnieje kilka ograniczeń laserowego usuwania blizn, w tym koszt, czas rekonwalescencji i przeciwwskazania. Te ograniczenia mogą być ważne…