Przyczyny powstawania trądziku - dowiedz się jak zapobiegać i leczyć trądzik

Przyczyny powstawania trądziku – dowiedz się jak zapobiegać i leczyć trądzik

Powstawanie trądziku jest spowodowane wieloma czynnikami. Niektóre z nich to nadmierna produkcja oleju, zablokowane pory i podwyższony poziom hormonów androgennych. Inne przyczyny to dieta i brak równowagi hormonalnej – część ta jest wynikiem pracy redaktora portalu instytutnatylnej.pl. Zbadajmy każdy z tych czynników, aby dowiedzieć się, jak zapobiegać i leczyć trądzik. Ale najpierw, zdefiniujmy trądzik.

Nadmiar oleju

Trądzik to stan, w którym na skórze tworzy się nadmiar oleju. Trądzik może występować w różnych formach, takich jak grudka, krosta czy cysta. Każda z form może mieć różne cechy, ale najczęściej trądzik charakteryzuje się obecnością zaskórników lub białych wągrów. Większość ludzi cierpi na trądzik w pewnym momencie swojego życia.

Nadmiar oleju w skórze jest głównym sprawcą powstawania trądziku. Ludzie powinni oczyszczać swoją skórę dwa razy dziennie, aby utrzymać ją w czystości. Skóra staje się również brudna i tłusta, gdy gromadzi się na niej makijaż i martwe komórki skóry. Ponadto trądzik nasila się w wyniku obecności na twarzy bakterii i innych zanieczyszczeń.

Osoby z nadmiernie tłustą skórą są bardziej podatne na trądzik niż osoby z suchą skórą. Należy jednak pamiętać, że jeśli masz tłustą skórę, nie musi to oznaczać, że masz trądzik. Poza nadmierną produkcją oleju, trądzik może być również spowodowany genetyką lub hormonami. Najlepszym sposobem walki z tłustą skórą jest stosowanie produktów zawierających kwas salicylowy, który jest skutecznym środkiem na trądzik. Oprócz stosowania produktów do walki z trądzikiem, możesz również stosować krem nawilżający, aby zapobiec wysuszeniu skóry.

Zablokowane pory

Jedną z najczęstszych przyczyn trądziku są zatkane pory. Pory te są spowodowane nadmiarem sebum i martwych komórek skóry. Sebum to naturalny olej, który pokrywa skórę i zamyka w niej wilgoć. Im więcej sebum produkujesz, tym bardziej prawdopodobne jest, że będziesz mieć zatkane pory. Na produkcję sebum wpływa kilka czynników, w tym wiek, hormony i częstotliwość mycia twarzy. Tłusta skóra może być również cechą genetyczną, dlatego ważne jest, aby wybierać produkty do pielęgnacji skóry pozbawione oleju. Inne przyczyny zablokowanych porów to pocieranie tłustych przedmiotów o skórę, pot i oleje na dłoniach.

Twoja dieta również może mieć wpływ na zdrowie Twojej skóry. Na przykład, jeśli masz skłonność do wyprysków, korzystna może być dieta o niskiej zawartości cukru i tłuszczów nasyconych. Unikaj również nabiału i mleka krowiego, które powodują stany zapalne skóry. Dodatkowo, powinnaś włączyć do diety pokarmy zawierające kwas salicylowy, naturalny środek zwalczający trądzik, który usuwa nadmiar olejów ze skóry.

Zatkane pory mogą prowadzić do przedwczesnych wybuchów trądziku i zaskórników. Na szczęście odblokowanie porów może być łatwe dzięki odpowiednim produktom do pielęgnacji skóry. Linia produktów do pielęgnacji skóry Kiehl’s posiada w swojej ofercie szereg produktów, które przeciwdziałają zatkanym porom.

Podwyższone hormony androgenowe

Odpowiedzią organizmu na podwyższony poziom androgenów jest powstawanie trądziku. Hormony te stymulują gruczoły łojowe, które wydzielają sebum zatykające pory i stanowiące pożywkę dla bakterii wywołujących trądzik. Dla wielu osób trądzik jest pierwszym objawem dojrzewania. Przed okresem dojrzewania gruczoły łojowe nie produkują zbyt wiele oleju, ale w okresie wczesnego dojrzewania produkcja łoju wzrasta, a tłusta skóra jest bardziej podatna na powstawanie trądziku.

Przyczyny trądziku hormonalnego są różne, ale głównym winowajcą jest wzrost hormonów androgennych, zwłaszcza testosteronu. Nadmiar sebum i martwe komórki skóry gromadzą się w porach, co prowadzi do wybuchu trądziku. Jest to idealne miejsce do rozwoju bakterii. Jedną z najczęstszych bakterii występujących w trądziku jest P. acnes, która rozwija się w zatkanych porach i powoduje stan zapalny. Wiele kobiet doświadcza trądziku w okolicach cyklu miesiączkowego, ponieważ poziom estrogenów u kobiet spada, a hormonów u mężczyzn wzrasta.

Chociaż nadal nie jest jasne, jak androgeny przyczyniają się do powstawania trądziku, istnieją badania, które sugerują, że zwiększony poziom androgenów może przyczynić się do trądziku. Jedno czeskie badanie dziewięćdziesięciu pacjentów z trądzikiem wykazało, że osiemdziesiąt procent uczestników miało podwyższony poziom androgenów. Jednak nasilenie trądziku nie różni się znacząco ze stopniem podniesienia androgenów. Inne oznaki podwyższonego poziomu androgenów obejmują nadmierne owłosienie twarzy, nieregularne cykle miesiączkowe i wypadanie włosów. Niemniej jednak, wiele kobiet cierpi na trądzik pomimo normalnego poziomu androgenów.

Dieta

Badania wykazały, że dieta o dużej zawartości tłuszczów i cukrów przyczynia się do powstawania trądziku. Wiele osób, które mają trądzik, ma dietę bogatą w tego typu pokarmy, dlatego zmiana sposobu odżywiania może pomóc Ci uniknąć ognisk trądziku. Możesz zacząć od zmiany swojej diety poprzez spożywanie większej ilości pełnych ziaren.

Niektóre pokarmy powodujące trądzik to nabiał i przetworzona żywność, która zawiera duże ilości cukrów i węglowodanów. Pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe Omega-3, takie jak awokado i tłuste ryby, mogą również pomóc w zmniejszeniu ilości wybuchów trądziku. Dla osób, które nie mogą jeść owoców morza, istnieją suplementy Omega-3 dostępne. Smażone potrawy, przetworzona żywność i wysokokaloryczne posiłki mogą również przyczynić się do powstawania trądziku.

Mleko może zwiększyć ryzyko wystąpienia trądziku, ponieważ zawiera hormony, które stymulują produkcję oleju i zatykanie mieszków włosowych. Badania wykazały silną korelację między mlekiem a trądzikiem. Jednak mleko, które jest wykonane z chudego zawiera wyższe poziomy estrogenu, który zmniejsza trądzik, podczas gdy mleko pełne zawiera wysokie poziomy leucyny, która promuje produkcję oleju. Z kolei ser nie został powiązany z trądzikiem, ale ma niższy ładunek glikemiczny niż mleko.

W innym badaniu powiązano nabiał z trądzikiem. Produkty mleczne zwiększają poziom czynników wzrostu i insuliny we krwi, które przyczyniają się do powstawania trądziku. W jednym z badań naukowcy stwierdzili, że uczestnicy, którzy spożywali więcej niż dwie porcje mleka dziennie, mieli o 25% zwiększone ryzyko wystąpienia trądziku.

Produkty do pielęgnacji skóry

Najważniejsze kroki, jakie należy podjąć, aby zapobiec powstawaniu trądziku, obejmują stosowanie właściwych produktów do pielęgnacji skóry. Niewłaściwie stosowane produkty do pielęgnacji skóry mogą pogorszyć stan trądziku i spowodować powstanie blizn. Należy unikać stosowania ostrych środków czyszczących, które mogą podrażniać skórę. Należy również unikać nadmiernego stosowania kosmetyków tłustych i na bazie chemicznej.

Podstawowymi przyczynami powstawania trądziku są czynniki hormonalne i środowiskowe. U kobiet często występuje trądzik hormonalny, który może być nasilony przez stosowanie niektórych rodzajów doustnych środków antykoncepcyjnych. Stosowanie produktów do pielęgnacji skóry, które są niekomedogenne, może pomóc w zmniejszeniu trądziku i uniknięciu zatykania skóry. Należy również unikać wybierania trądziku, co może prowadzić do zakażenia, zapalenia i bliznowacenia. Ponadto, trądzik może być pogorszony przez stres emocjonalny, nadmierną wilgotność i niektórych leków. Kobiety mogą również doświadczać zwiększonej ilości wybuchów podczas miesiączki.

Trądzik jest spowodowany zablokowanym mieszkiem włosowym, zwanym comedo. Trądzik jest rodzajem zapalenia mieszka włosowego, a osoby z trądzikiem wytwarzają większe ilości estrów woskowych i skwalenu, które mogą stanowić pożywkę dla bakterii wywołujących trądzik. Trądzik rozwija się na górnej warstwie skóry, zwanej naskórkiem, która składa się z kilku warstw. Warstwa germinatywna jest warstwą, która produkuje nowe komórki skóry.

Ada app

Powstawanie trądziku jest spowodowane zatkaniem porów skóry przez martwy naskórek, nadmiar oleju i bakterie. Do powstawania trądziku przyczyniają się różne czynniki, w tym genetyka i stres. Nie uważa się, że dieta, higiena i brak ruchu są bezpośrednimi przyczynami trądziku, choć mogą pogorszyć stan. Ponadto, trądziku nie wywołuje używanie czekolady czy nietłustych kosmetyków. Do powstawania trądziku mogą przyczyniać się również czynniki hormonalne, w tym ciąża, tabletki antykoncepcyjne oraz stosowanie nadmiernej ilości kosmetyków.

Trądzik dzieli się na trzy główne typy: grudki, krosty i cysty. Każdy z typów ma inne cechy charakterystyczne. Grudka to mała krostka bez widocznego otworu, a krosta to zaogniony guzek o czerwonym lub żółtym kolorze. Cysta natomiast to duży, bolesny guzek zawierający ropę.

Pierwszą przyczyną powstawania trądziku jest nadmierna produkcja sebum. Olej ten produkowany jest przez mieszki włosowe. Łój ten pokrywa skórę i włosy, a następnie przemieszcza się przez pory skórne, aby osadzić się na powierzchni skóry. Kiedy łój zostaje uwięziony w mieszkach włosowych, wewnątrz zaczynają rozwijać się bakterie. Gdy tak się dzieje, skóra staje się zaogniona i zaczyna się tworzyć trądzik.

Nadmierne szorowanie

Nadmierne szorowanie powoduje nadmierną wrażliwość skóry, podrażnienie jej i zwiększenie produkcji sebum. Może to prowadzić do powstawania trądziku. Unikaj stosowania ostrych środków czyszczących lub tych o dużej zawartości składników ściernych. Mogą one podrażniać skórę i naruszać ściany mieszków włosowych.

Ważne jest, aby często myć twarz. Unikaj wybierania lub szorowania pryszczy, ponieważ to tylko pogarsza stan i zwiększa szanse na powstanie blizn. Należy również unikać stosowania szorstkich materiałów, takich jak tkaniny frotte lub sztywne gąbki. Upewnij się, że używasz lekkich, niekomedogennych środków nawilżających. Stosuj podkład bezolejowy, ponieważ podkłady na bazie oleju mogą nasilać trądzik.

Jeśli Twój trądzik jest łagodny i nie zagraża Ci, wystarczy delikatne mydło i woda. Unikaj stosowania środków ściągających, tonujących i złuszczających, które mogą podrażniać skórę i pogarszać jej stan. Unikaj również noszenia obcisłych ubrań lub odzieży, ponieważ mogą one nasilić trądzik.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jakie są skutki nieleczonej grzybicy paznokci?
Czytaj Dalej

Jakie są skutki nieleczonej grzybicy paznokci?

Jeśli masz grzybicę paznokci, powinieneś rozważyć przyjmowanie leków przeciwgrzybicznych w celu jej leczenia. Jednak powinieneś być świadomy skutków…
Testy hormonalne i leczenie trądziku
Czytaj Dalej

Testy hormonalne i leczenie trądziku

Jeśli chodzi o trądzik hormonalny, ważne jest, aby zrozumieć podstawowe przyczyny. Podczas gdy najskuteczniejsze leczenie trądziku jest zazwyczaj…