Czym są choroby paznokci rąk?

Czym są choroby paznokci rąk?

Jeśli martwisz się o zdrowie swoich paznokci, możesz zastanawiać się, czym są choroby paznokci dłoni. Choroby te mogą mieć różny charakter, od zwykłej infekcji grzybiczej do zapalnej choroby stawów. Powinieneś być również zaniepokojony, jeśli twoje paznokcie są suche lub odbarwione. Ten stan może być wynikiem infekcji grzybiczej lub infekcji bakteryjnej. Innym częstym schorzeniem dotyczącym paznokci jest przewlekła paronychia, która powoduje zapalenie fałdów paznokci. Choroba ta jest zwykle uleczalna za pomocą miejscowo stosowanych sterydów.

Prezentowany tekst jest efektem naszych działań w partnerstwie z makeupsorbet.pl

Onycholiza

Onycholiza to stan, w którym płytka paznokcia pogrubia się z powodu infekcji grzybiczej. U niektórych osób jest ona również spowodowana innymi schorzeniami, takimi jak reakcja alergiczna lub łuszczyca. Może być również wywołana przez niektóre leki, np. z grupy tetracyklin i fluorochinolonów. Inne przyczyny onycholizy to nadczynność tarczycy i niektóre choroby skóry.

Onycholiza na jednym palcu jest rzadka, ale jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas, może być oznaką nowotworu złośliwego. Biopsja jednostki paznokciowej może pomóc w ustaleniu, czy pod paznokciem znajduje się nowotwór. U niektórych pacjentów paznokcie mogą sączyć się lub krwawić.

Onychokryptozy

Onychokryptozy charakteryzują się tym, że część paznokcia wrasta w fałd płytki paznokciowej, powodując silny stan zapalny i ból. Schorzeniu temu często towarzyszy wtórne zakażenie. Do powstania tego stanu może przyczynić się wiele czynników, w tym genetyka, nadmierna aktywność, ciasne pończochy i niewłaściwa higiena. Jeśli podejrzewasz, że masz tę chorobę, skontaktuj się z lekarzem w celu postawienia diagnozy.

Głównym objawem jest obrzęk u podstawy paznokcia, zazwyczaj po stronie wrastającej. Czasami infekcja może dotyczyć obu stron płytki paznokciowej.

Telangiektazja

Opcje leczenia teleangiektazji są różne, ale na ogół są mało inwazyjne. Dermatolog może przeprowadzić pełną ocenę, aby określić, czy stan ten jest związany z chorobą tkanki łącznej, a także może skierować pacjenta do reumatologa, jeśli istnieje ryzyko infekcji. Lekarz przeprowadzi pełną historię i badanie fizyczne, a także przejrzy wszelkie powiązane warunki zdrowotne. Leczenie może obejmować różne leki i inne zabiegi. Pacjenci z dużymi teleangiektazjami mogą wymagać skleroterapii.

Telangiektazje to małe naczynia krwionośne, które rosną w pobliżu powierzchni skóry i mogą tworzyć wzory widoczne gołym okiem. Chociaż teleangiektazje zazwyczaj nie wpływają na ogólny stan zdrowia danej osoby, mogą być wczesnym sygnałem innego, poważniejszego schorzenia. Teleangiektazje mogą wystąpić w dowolnym miejscu na ciele, ale najczęściej występują na skórze i błonach śluzowych. Czasami krwawią i mogą być niebezpieczne, jeśli znajdują się w pobliżu mózgu.

Koilonychia

Koilonychia to rzadkie zaburzenie charakteryzujące się nieprawidłowym wzrostem paznokci. Jest ona spowodowana stanem zapalnym i grzybem. Paznokcie osób dotkniętych tym schorzeniem mają zazwyczaj wklęsły kształt. Kształt ten jest bardziej zauważalny po bocznej stronie płytki paznokciowej. Koilonychia może być stanem wrodzonym lub nabytym, wynikającym z urazu lub choroby podstawowej. Może być trudna do zdiagnozowania wyłącznie na podstawie oględzin, dlatego konieczne jest przeprowadzenie dokładnych badań w celu zidentyfikowania procesu zapalnego leżącego u jej podłoża.

Koilonychia może być spowodowana wieloma stanami, w tym niedokrwistością lub niedoborem żelaza. W zależności od przyczyny, objawy mogą być różne: od nieregularnego ścieńczenia paznokcia do płaskiego lub wklęsłego kształtu paznokcia. Paznokieć może mieć nawet kształt łyżki, co czyni go przydatnym do trzymania płynów. Chociaż koilonychia jest stanem kosmetycznym, może być poważnym problemem zdrowotnym. Jeśli koilonychia nadal postępuje, może być oznaką poważniejszych problemów zdrowotnych.

Zespół żółtych paznokci

Zespół żółtych paznokci to stan, w którym paznokcie stają się grube i żółte. Pojawia się on sporadycznie, bez wyraźnej przyczyny i może występować rodzinnie. Uważa się, że rolę odgrywają tu czynniki genetyczne. Niektórzy badacze sugerują, że zaburzenie może być dziedziczone w sposób autosomalny dominujący. Jednak dowody na poparcie tej teorii są ograniczone. Inną możliwą przyczyną są problemy z drenażem limfatycznym.

Chociaż zespół żółtych paznokci jest niezwykle rzadkim schorzeniem, może pozostać niezdiagnozowany przez lata. U pacjentów z tym schorzeniem występują niespecyficzne objawy, co utrudnia lekarzowi wykluczenie innych chorób. Objawy mogą naśladować objawy innych chorób, w tym chłoniaka, grzybicy paznokci i choroby Hodgkina.

Staphylococcus aureus

Jeśli Twoje dziecko w przeszłości ssało palce lub w inny sposób kaleczyło dłonie, może być narażone na zakażenie gronkowcem złocistym dłoni i paznokci. Jeśli zauważysz wysypkę na paznokciach swojego dziecka, zgłoś się do pediatry w celu zdiagnozowania infekcji. Twój pediatra może zalecić antybiotykoterapię w celu leczenia infekcji. Zazwyczaj odbywa się to poprzez wybór antybiotyku z grupy penicylin i ampicylin. Jeśli gronkowce są odporne na antybiotyki, może być potrzebna klindamycyna lub inny rodzaj antybiotyku.

To zakażenie bakteryjne infekuje płytkę paznokciową, która składa się z płytki keratynowej i macierzy paznokcia. Oba te składniki dodają grubości płytce paznokcia i chronią czubek palca przed przypadkowymi urazami.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Laserowe leczenie grzybicy paznokci
Czytaj Dalej

Laserowe leczenie grzybicy paznokci

Jeśli masz paznokcie powodujące grzybicę, leczenie laserowe może być opcją dla Ciebie. Zabiegi te są nieinwazyjne i wiążą…
Czy trądzik jest zaraźliwy?
Czytaj Dalej

Czy trądzik jest zaraźliwy?

Jeśli masz trądzik, możesz się zastanawiać, czy jest on zaraźliwy. Dobra wiadomość jest taka, że trądzik nie jest…
Testy hormonalne i leczenie trądziku
Czytaj Dalej

Testy hormonalne i leczenie trądziku

Jeśli chodzi o trądzik hormonalny, ważne jest, aby zrozumieć podstawowe przyczyny. Podczas gdy najskuteczniejsze leczenie trądziku jest zazwyczaj…