Jak leczyć trądzik po 30 roku życia

Jak leczyć trądzik po 30 roku życia

Jeśli szukasz sposobów na leczenie trądziku po osiągnięciu wieku 30 lat, trafiłeś we właściwe miejsce. Istnieje wiele opcji, od leków na receptę po złuszczanie naskórka. Możesz również podjąć kroki w celu uniknięcia wspólnych wyzwalaczy. Możesz również skonsultować się z dermatologiem z certyfikatem, aby uzyskać najbardziej skuteczne leczenie dla konkretnego rodzaju trądziku.

Złuszczanie

Złuszczanie pomaga skórze w regeneracji nowego naskórka, co z kolei zapobiega powstawaniu trądziku. Złuszczanie co najmniej dwa razy w tygodniu pomoże Ci również zmyć brud, olej i martwy naskórek. Inne metody obejmują przestrzeganie zdrowej diety i stosowanie niekomedogennego kremu nawilżającego. Działania te wymagają czasu i konsekwencji.

Innym rozwiązaniem są chemiczne środki złuszczające. Należą do nich glukonolakton i kwas laktobionowy. Są one uważane za najdelikatniejsze środki złuszczające. Jednak mogą one nie być odpowiednie dla skóry wrażliwej – część ta została przygotowana przez zespół serwisu . Jeśli masz wrażliwą skórę, powinnaś zdecydować się na produkt złuszczający na bazie PHA. Nadtlenek benzoilu to kolejna popularna opcja, choć nie jest on tak delikatny jak PHA. Może on również wysuszać skórę.

Retinoidy

Retinoidy to syntetyczne retinoidy, które mają dobre właściwości fotostarzenia. Sprzyjają także proliferacji naskórka i zagęszczaniu warstwy rogowej. I nie powodują podrażnień skóry. Mogą być lepsze od samego retinolu w leczeniu trądziku.

U niektórych użytkowników mogą jednak wystąpić działania niepożądane retinoidów. Najczęstszym działaniem niepożądanym retinoidów stosowanych miejscowo jest reakcja retinoidalna, która powoduje pieczenie i świąd w miejscu aplikacji. Reakcja ta jest częstsza w przypadku tretinoiny niż retinaldehydu i objawia się w ciągu pierwszych kilku tygodni terapii. Uważa się, że to działanie niepożądane jest inicjowane przez uwalnianie cytokin prozapalnych.

Retinoidy są często stosowane w połączeniu z miejscowymi antybiotykami i nadtlenkiem benzoilu w leczeniu trądziku. Retinoidy są skuteczne w leczeniu trądziku zapalnego i niezapalnego. Są one dostępne w postaci kremu lub żelu.

Leki na receptę

Jeśli szukasz najlepszych leków na receptę na trądzik po 30 roku życia, musisz zrozumieć skutki uboczne każdego leku. Niektóre leki mogą mieć poważne skutki uboczne i mogą nie przynieść natychmiastowych rezultatów. Istnieje wiele opcji leczenia trądziku i wszystkie wymagają innego podejścia. Leki na receptę na trądzik są zwykle miejscowe i może trwać od czterech do ośmiu tygodni, aby zobaczyć wyniki. Leki na receptę na trądzik po 30 roku życia nie są najlepszym wyborem dla osób w ciąży lub karmiących piersią.

Ogólnie rzecz biorąc, lek na receptę na trądzik zapewni najlepsze wyniki, gdy jest stosowany w połączeniu z leczeniem miejscowym. Zabiegi miejscowe, takie jak kwas azelainowy, naturalny kwas znajdujący się w różnych ziarnach, zabijają bakterie na skórze i zmniejszają wygląd pryszczy. Retinoidy są również skuteczne w leczeniu trądziku, ponieważ pomagają rozbić zaskórniki i zapobiec zatkanym porom. Jednak zabiegi miejscowe działają tylko wtedy, gdy są skierowane na cały obszar dotknięty trądzikiem.

Unikanie wyzwalaczy

Trądzik zwykle oczyszcza się po 30 lub 40 roku życia, ale niektórzy ludzie mogą doświadczać trądziku aż do ich dorosłych lat. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą doświadczyć trądziku. Kobiety są bardziej narażone na trądzik po okresie dojrzewania, kiedy zaczynają doświadczać zmian hormonalnych związanych z miesiączką. Produkty do makijażu i włosów na bazie oleju mogą również pogorszyć trądzik. Aby tego uniknąć, używaj produktów niekomedogennych. Ponadto unikaj agresywnego szorowania, ponieważ może to pogorszyć stan trądziku.

Innym sposobem zapobiegania trądzikowi jest ograniczenie spożycia produktów mlecznych i rafinowanych cukrów. Dodanie do diety niewielkiej ilości niskoglikemicznych węglowodanów złożonych może pomóc zmniejszyć szansę na rozwój trądziku w przyszłości.

Zmniejszenie stresu

Zmniejszenie stresu jest ważnym aspektem leczenia trądziku. Według dermatologów, stres może powodować wybuchy trądziku do flary się, które są podobne do tych, które są postrzegane w latach nastoletnich. Kiedy stres wyzwala wybuch, gruczoły olejowe skóry stają się nadmiernie aktywne, powodując, że wygląda bardziej tłusto i zapalnie.

Oprócz zapobiegania trądzikowi, redukcja stresu może poprawić Twoje zdrowie na więcej sposobów niż jeden. Badania wykazały, że stres wyzwala szereg reakcji endokrynologicznych i immunologicznych, które mogą wpływać na zdrowie skóry. Na przykład, wysoki poziom stresu powoduje, że skóra staje się odwodniona, co powoduje, że produkuje więcej oleju, aby to zrekompensować. Ten nadmiar olejów może dodatkowo nasilić trądzik.

Chociaż nie ma sposobu, aby uniknąć stresu całkowicie, zmniejszenie jego ilości w swoim życiu jest ważnym krokiem w leczeniu trądziku po 30 roku życia. Oprócz zmniejszenia stresu, zrównoważona dieta i dużo odpoczynku może pomóc utrzymać skórę czystą i wolną od trądziku. Jeśli trądzik nie zniknie po zmniejszeniu poziomu stresu, możesz skonsultować się z dermatologiem w celu dalszego leczenia.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak obcinać paznokcie z grzybicą
Czytaj Dalej

Jak obcinać paznokcie z grzybicą

Infekcja grzybicza paznokci lub palców u stóp nazywana jest grzybicą. Infekcja ta powoduje, że paznokcie stają się grube…
Czy laserowe usuwanie blizn boli?
Czytaj Dalej

Czy laserowe usuwanie blizn boli?

Poniżej znajduje się krótki przegląd tego procesu. Jest on bezpieczny, kosztuje od 200 do 3400 dolarów i wymaga…