Jak zapobiegać grzybicy paznokci

Jak zapobiegać grzybicy paznokci

Aby uniknąć zachorowania, należy unikać dotykania mokrych powierzchni rękami lub stopami. Utrzymywanie suchych i czystych dłoni i stóp jest niezbędne do utrzymania grzyba na dystans. Możesz również uniknąć zarażenia się tą chorobą, jeśli będziesz trzymać się z dala od szatni. Ponadto należy unikać dzielenia się ręcznikami z członkami rodziny, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia. Regularne czyszczenie łazienek również pomoże zmniejszyć ryzyko infekcji grzybiczych paznokci.

Stopa

Zachorowanie na grzybicę paznokci to nieprzyjemna i bolesna dolegliwość. Jeśli jesteś podatny, możesz podjąć środki, aby zapobiec pogorszeniu się tego stanu. Po pierwsze, powinieneś utrzymywać ten obszar wolny od wilgoci. Ponadto staraj się unikać kontaktu z powierzchniami wspólnymi, takimi jak baseny czy prysznice. Ważne jest również, aby unikać noszenia butów i skarpet, które zostały nasączone potem.

Następnie należy często myć ręce i stopy. Zwykły płyn do mycia rąk i jakiś przeciwgrzybiczy proszek do stóp może pomóc w walce z infekcją – cytat ten pochodzi od redaktora strony Świat sportowca. Koniecznie trzeba też nałożyć na paznokcie powłokę ochronną. Możesz również użyć utwardzacza do paznokci, aby je wzmocnić. Na koniec ważne jest, aby używać zdezynfekowanych obcinaczek do paznokci. Powodem tego jest fakt, że długie paznokcie stwarzają więcej miejsc do rozwoju grzyba.

Zakażenie najprawdopodobniej przenosi się z osoby na osobę. Można się nią zarazić chodząc po wilgotnych i ciepłych miejscach, w których żyją grzyby. Innym sposobem na jej złapanie jest dzielenie się ubraniami lub przedmiotami, które zostały zakażone chorobą. Ponadto, może ona rozprzestrzeniać się na inne części ciała, w tym na paznokcie.

Ważne jest, aby wiedzieć, że grzyby mogą zaatakować paznokcie u stóp poprzez małe nacięcia i otwory w łożysku paznokcia. Podczas gdy infekcja jest nieszkodliwa dla zdrowych ludzi, może być niebezpieczna dla osób z osłabionym układem odpornościowym. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli obawiasz się, że masz infekcję grzybiczą.

Paznokcie

Grzybica paznokci to infekcja grzybicza, która może wystąpić na paznokciach i może rozprzestrzeniać się na inne części ciała. Grzyb rośnie w wilgotnym, ciepłym środowisku. Jego objawy mogą obejmować nieprzyjemny zapach i grube, łamliwe paznokcie. Może również powodować poważne uszkodzenia skóry i paznokci.

Objawy grzyba paznokci są różne w zależności od rodzaju. Najczęstszym typem jest grzybica podpaznokciowa dystalna, która rozpoczyna się w łożysku paznokcia i rozprzestrzenia się w kierunku środka paznokcia. W miarę rozprzestrzeniania się infekcji, paznokieć może stać się gruby i kruszyć się. Może również powodować odleżyny i utrudniać chodzenie.

Grzybicze zakażenia paznokci są uleczalne, chociaż leczenie może zająć trochę czasu. Lekarz może wykonać biopsję paznokcia i przepisać leki przeciwgrzybicze. Leki te nakłada się na paznokieć tak jak zwykły lakier do paznokci. Lek ten wspomaga wzrost zdrowego paznokcia, zastępując zainfekowaną część paznokcia.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się grzyba, utrzymuj dłonie i stopy w czystości i suchości. Oprócz mycia rąk, powinieneś nosić czyste, zdezynfekowane buty i skarpetki zawsze, gdy jesteś w miejscach publicznych. Co więcej, nie pozwalaj innym ludziom dotykać swoich stóp. Regularna zmiana skarpetek i zmiana trampek po spoconej aktywności również zapobiegnie rozprzestrzenianiu się infekcji.

Na zainfekowany paznokieć można zastosować lek miejscowy, który pomoże wyeliminować zakażenie grzybicze. Jednak nie zawsze jest to skuteczne i być może będziesz musiał przyjmować go przez kilka miesięcy, aż do całkowitego wyleczenia. Jeśli nie jesteś w stanie wyleczyć infekcji za pomocą leczenia miejscowego, możesz spróbować terapii laserowej lub terapii fotodynamicznej. Są to jednak tylko rozwiązania tymczasowe. W najcięższych przypadkach konieczna może być porada lekarza.

Narzędzia do klipsowania

Narzędzia do klipsowania należy dezynfekować przed każdym użyciem. Utrzymywanie narzędzi w czystości jest niezbędne, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się grzyba. Zawsze przed użyciem należy umyć klipsy alkoholem lub alkoholem spożywczym. Po użyciu należy je przechowywać w miejscu, w którym inne osoby nie mają do nich dostępu. Dzielenie się nimi z innymi osobami powoduje rozprzestrzenianie się grzyba.

Używaj nippera do robienia małych spinek zamiast używać klipsów. Narzędzia te są mocniejsze niż zwykłe obcinaczki i mają ostre krawędzie. Chcesz wykonać małe nacięcia, aby zapobiec pękaniu i odpryskiwaniu. Unikaj używania zbyt ostrych obcinaczek. Mogą one spowodować złamanie paznokcia.

Łodygi paznokci u osób ze skłonnością do grzybicy mogą stać się grube i trudne do przycięcia. To sprawia, że używanie cążek jest ryzykowne. Tanie cążki mogą zejść z paznokcia i spowodować infekcję, więc upewnij się, że kupiłeś dobrą parę. Powinieneś również kupić krem zmiękczający do paznokci, aby pomóc zmiękczyć paznokieć przed obcinaniem. Możesz kupić to bez recepty. Ważne jest również, aby obcinać paznokcie bez narażania łożyska paznokcia.

Obcinacze do paznokci są dostępne w różnych stylach i cenach. Ogólnie rzecz biorąc, zakrzywione krawędzie są potrzebne do ogólnego obcinania paznokci, podczas gdy proste krawędzie są niezbędne do wrastających paznokci. Dobry obcinacz będzie miał teksturowane uchwyty i przegub typu box. Powinien mieć również podwójne lub baryłkowe sprężyny zapewniające płynne ściskanie.

Domowe sposoby

Soda oczyszczona, powszechny składnik płynów do płukania ust i dezodorantów, ma właściwości antybakteryjne i może pomóc w eliminacji grzybicy paznokci. Ma również właściwości przeciwgrzybiczne i może być stosowana na powierzchni paznokcia przez 10 do 15 minut. Ponadto pomaga zminimalizować nieprzyjemny zapach. Możesz również zrobić pastę z sody oczyszczonej i wody i zastosować ją na dotkniętym obszarze. Ta pasta powinna pozostać na dotkniętym obszarze przez dziesięć do piętnastu minut przed usunięciem jej za pomocą ręcznika papierowego. Możesz również dodać szczyptę sody oczyszczonej do moczenia stóp, aby pomóc w leczeniu infekcji grzybiczej.

Innym popularnym naturalnym środkiem jest olejek z drzewa herbacianego. Olejek z drzewa herbacianego zawiera właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Jednak olejek może powodować podrażnienie skóry, więc rozcieńcz go z wodą przed nałożeniem na paznokieć. Należy również szorować dotknięte miejsce miękką szczoteczką do zębów, najlepiej starą. Kontynuuj ten zabieg codziennie, aż paznokieć zacznie ponownie rosnąć.

Kąpiel stóp w occie może być również przydatna w leczeniu grzyba paznokci. Ocet zawiera kwas, który nie jest przyjazny dla grzybów. Możesz nałożyć jego cienką warstwę na chore miejsce za pomocą wacika lub namoczyć stopy w roztworze jednej czwartej octu i wody. W kąpieli stóp należy moczyć stopy tylko przez około dwadzieścia minut, ponieważ dłuższe zanurzenie może podrażnić skórę otaczającą paznokcie.

Zarodniki grzybów

Onychomikoza to infekcja paznokci wywołana przez zarodniki grzybów, które są niewidoczne gołym okiem, ale łatwo rozprzestrzeniają się na inne obszary ciała. Infekcja ta występuje najczęściej u osób starszych i jest częstsza u mężczyzn niż u kobiet. Ludzie, którzy często noszą mokre skarpety i buty są bardziej narażeni na rozwój tego schorzenia. Chociaż nie ma specyficznego leczenia tego schorzenia, można podjąć wiele środków zapobiegawczych, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Jeśli podejrzewasz, że masz to schorzenie, lekarz może wykonać test w celu zidentyfikowania przyczyny schorzenia. Lekarz zbada Twoje paznokcie i zada Ci serię pytań. Może również pobrać próbkę paznokcia i wysłać ją do laboratorium w celu analizy. Po postawieniu diagnozy lekarz może pomóc Ci ustalić, czy istnieją inne potencjalne przyczyny Twoich objawów.

Niektóre leki zawierają środek grzybobójczy, który zabija grzyby obecne w paznokciu. Lek efinakonazol (Jublia), tawaborol (Kerydin) i cyklopiroks (Penlac) są lekami na receptę. Muszą być one stosowane codziennie. Niektórzy ludzie mają wielki sukces przy użyciu tych leków, chociaż wyniki mogą trwać do roku. Leki te są skuteczne w leczeniu wczesnych infekcji grzybiczych, ale mogą nie być trwałym rozwiązaniem.

Leczenie

Grzybica paznokci jest często trudna do leczenia, zwłaszcza jeśli stan nie jest właściwie zdiagnozowany. Leczenie może być długotrwałe i wymaga ścisłego monitorowania. Towarzyszy mu również ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Na szczęście dostępnych jest wiele skutecznych opcji.

Zakażenia grzybicze są powszechne i mogą dotyczyć osób w każdym wieku. Jeśli masz skłonność do ich rozwoju, powinieneś niezwłocznie udać się do lekarza. Pomoże Ci to pozbyć się grzyba i uniknąć dalszych szkód. Nieleczona grzybica paznokci może rozprzestrzenić się na inne paznokcie lub na skórę.

Leczenie miejscowe grzyba paznokci jest opcją dla niektórych osób. Niektóre zawierają mentol, który może tymczasowo usunąć infekcję. Możesz również zastosować Vicks VapoRub, który ma właściwości przeciwgrzybiczne. Nie wyleczy to infekcji, ale na pewno zmniejszy jej objawy.

Zabieg laserowy może być również pomocny w przypadku grzybiczej infekcji paznokci. Nie jest ono jednak pokrywane przez NHS. Możesz potrzebować kilku zabiegów, a nie są one tanie. Będziesz musiał również zadbać o swoją ranę po zabiegu. Ostatecznie będziesz musiał poddać się kilku zabiegom, jeśli cierpisz na grzybicę paznokci.

Leczenie grzybicy paznokci może obejmować doustne leki przeciwgrzybicze, ale doustne leki przeciwgrzybicze mają skutki uboczne, takie jak interakcje z innymi lekami. Przy wyborze leczenia grzybicy paznokci najlepiej kierować się radą dermatologa. Oprócz leków doustnych, istnieje również wiele miejscowych leków przeciwgrzybiczych dostępnych, które mogą być stosowane bezpośrednio do paznokci. Te zabiegi mogą być stosowane codziennie lub co tydzień na zaatakowany paznokieć przez kilka miesięcy do roku.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jakie są rodzaje grzybicy paznokci?
Czytaj Dalej

Jakie są rodzaje grzybicy paznokci?

Grzybica paznokci może powodować wiele problemów. Szczególnie często występuje u osób starszych z pewnymi schorzeniami. Na przykład, ludzie…
Przyczyny powstawania rozstępów
Czytaj Dalej

Przyczyny powstawania rozstępów

Istnieje kilka przyczyn powstawania rozstępów. Należą do nich genetyka, rodzaj skóry i zaburzenia hormonalne. Poniżej wymieniono niektóre z…
Jakie leki wybrać do leczenia trądziku
Czytaj Dalej

Jakie leki wybrać do leczenia trądziku

Wybierając leki do leczenia trądziku, masz kilka opcji. Należą do nich retinoidy miejscowe, izotretynoina, nadtlenek benzoilu i minocyklina.…