Jaką dietę stosować przy leczeniu trądziku

Jaką dietę stosować przy leczeniu trądziku

Aby pomóc złagodzić trądzik, możesz chcieć włączyć pewne pokarmy do swojej diety. Na przykład, należy unikać słodkich pokarmów i napojów. Pokarmy, które są bogate w omega-3s i omega-6s są doskonałe do walki z trądzikiem. Możesz również włączyć cynk do swojej diety. Powinieneś także ograniczyć spożycie produktów mlecznych i czerwonego mięsa.

Dieta przeciwzapalna

Dodanie do swojej diety pokarmów przeciwzapalnych jest jednym z najlepszych sposobów na naturalne leczenie trądziku. Ten rodzaj diety jest bogaty w witaminy i składniki odżywcze, które mogą zmniejszyć trądzik i poprawić ogólny stan zdrowia. Włączenie szerokiej gamy owoców i warzyw do codziennej diety to świetny sposób na rozpoczęcie. Owoce i warzywa są pełne błonnika i fitoskładników, które są substancjami znajdującymi się w roślinach, o których wiadomo, że pomagają zwalczać choroby. Jedzenie większej ilości owoców i warzyw może również pomóc Ci zmniejszyć stan zapalny, który prowadzi do trądziku.

Kluczową częścią diety przeciwzapalnej jest zmniejszenie stosunku omega-6 do omega-3 w Twojej diecie. W dietach zachodnich stosunek ten wynosi nawet 50:1. Jedzenie większej ilości tłustych ryb i zmniejszenie spożycia przetworzonej i rafinowanej żywności to świetny sposób na obniżenie tego stosunku – fragment ten jest manifestacją pracy zespołu redakcyjnego portalu Kącik kulinarny. Inną opcją jest przyjmowanie suplementów z olejem rybnym lub algami. Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem przed przyjęciem suplementów i trzymać się zalecanej dawki.

Unikanie słodkich przekąsek i napojów

Jednym z pierwszych kroków w leczeniu trądziku jest zmniejszenie ilości spożywanego cukru. Powód jest prosty: cukier jest zapalny i może powodować zatkane pory. Zwiększa również produkcję sebum przez organizm. W rezultacie będziesz miała skłonność do wyprysków. Rafinowane węglowodany są kolejnym winowajcą. Mają wysoki indeks glikemiczny i mogą zwiększyć Twój problem z trądzikiem.

Cukrowe przekąski i napoje również mogą nasilać trądzik. Spróbuj przestawić się na pokarmy zawierające błonnik. Żywność bogata w błonnik utrzymuje poziom cukru we krwi, co może być ważne w leczeniu trądziku.

Włączenie cynku do diety

Zwiększenie spożycia cynku może poprawić stan zdrowia Twojej skóry i zmniejszyć ilość wykwitów trądzikowych. Organizm ludzki potrzebuje cynku do produkcji kolagenu, który jest niezbędny dla zdrowej skóry. Brak cynku może powodować zapalenie komórek skóry i zatykanie porów. Suplementy cynku mogą zmniejszyć liczbę wykwitów trądzikowych, ale pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem programu suplementacji cynku.

Cynk jest niezbędnym minerałem, który współpracuje z innymi składnikami odżywczymi w celu naprawy i rewitalizacji skóry. Działa również jako środek przeciwzapalny i antybakteryjny. W rzeczywistości jest często określany jako „minerał piękna”. Niedobór cynku jest częstą przyczyną trądziku, łamliwych paznokci, wypadania włosów, nawrotów egzemy i kserozy. Cynk znajduje się głównie w górnej warstwie skóry.

Unikanie produktów mlecznych

Niektóre badania wykazały, że spożywanie produktów mlecznych może zwiększać ilość wybuchów trądziku. Ponadto mleko zawiera duże ilości jodu, o którym wiadomo, że może nasilać trądzik. Jednak unikanie produktów mlecznych może nie być konieczne dla osób cierpiących na trądzik. W rzeczywistości niektórzy eksperci twierdzą, że w pewnych okolicznościach jest to korzystne.

Wpływ nabiału na trądzik jest często trudny do przewidzenia. Niektóre badania sugerują, że nabiał zawiera hormony i białka mleka, które wiążą się z receptorami w przewodzie pokarmowym i sygnalizują pewne molekuły, które powodują powstawanie trądziku. Wiele osób ma problemy z trądzikiem, gdy spożywa produkty mleczne, ale nie jest jasne, czy nabiał jest prawdziwym winowajcą. Niezależnie od przyczyny, nadal ważne jest, aby uzyskać wszystkie składniki odżywcze, których potrzebujesz z innych źródeł. Wśród nich są wapń i białko.

Unikanie pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym

Jednym ze sposobów na poprawę stanu trądziku jest unikanie pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym (IG). Indeks glikemiczny mierzy ilość cukru, jaką dana żywność podnosi we krwi. Jedzenie żywności o niskim IG zapobiegnie kolce i zderzenia w poziomie cukru we krwi, co zmniejszy objawy trądziku. High-GI żywności są znane przyczynić się do problemów z trądzikiem, ponieważ podnoszą poziom insuliny, które przenoszą cukier do komórek na energię. Stymulują również uwalnianie innych hormonów, które pogrubiają warstwę rogową naskórka i stymulują produkcję sebum.

Do najbardziej popularnych pokarmów o wysokim IG należą: biały chleb, precle i daktyle. Do wielu innych pokarmów o wysokim IG należą płatki kukurydziane i chleb wieloziarnisty. Jedzenie pokarmów o niskim IG pomoże Twojej skórze zachować czystość i blask. Spożywanie większej ilości pokarmów pochodzenia roślinnego jest również dobrym sposobem na poprawę stanu skóry. Tego typu pokarmy zawierają również niezbędne składniki odżywcze, które poprawiają zdrowie skóry.

Włączenie probiotyków

Włączenie probiotyków do swojej diety w celu leczenia trądziku może poprawić ogólny stan zdrowia. Te bakterie są korzystne dla skóry i układu pokarmowego, tłumiąc złe bakterie i promując wzrost dobrych bakterii. Brak równowagi między nimi może powodować wzdęcia, zaparcia, a nawet stany zapalne. Warunki te mogą być spowodowane brakiem równowagi w mikrobiocie i ostatecznie prowadzić do trądziku. Dobre bakterie w probiotykach pomagają przywrócić równowagę, promując czystą skórę. Ponadto służą one jako katalizatory kaskady pozytywnych efektów zdrowotnych.

Włączenie probiotyków do swojej diety może również pomóc w zapobieganiu trądzikowi. Badania pokazują, że mikroby te zmieniają populację bakterii poza przewodem pokarmowym i wpływają na połączenie jelita z mózgiem.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Czy rozstępy można zakryć tatuażem?
Czytaj Dalej

Czy rozstępy można zakryć tatuażem?

Jeśli martwisz się o rozstępy, możesz rozważyć zrobienie tatuażu, aby je zakryć. Istnieje wiele dostępnych opcji, od kamuflażu…
Czy laserowe usuwanie blizn boli?
Czytaj Dalej

Czy laserowe usuwanie blizn boli?

Poniżej znajduje się krótki przegląd tego procesu. Jest on bezpieczny, kosztuje od 200 do 3400 dolarów i wymaga…
Jak obcinać paznokcie z grzybicą
Czytaj Dalej

Jak obcinać paznokcie z grzybicą

Infekcja grzybicza paznokci lub palców u stóp nazywana jest grzybicą. Infekcja ta powoduje, że paznokcie stają się grube…
Jak leczyć trądzik po 30 roku życia
Czytaj Dalej

Jak leczyć trądzik po 30 roku życia

Jeśli szukasz sposobów na leczenie trądziku po osiągnięciu wieku 30 lat, trafiłeś we właściwe miejsce. Istnieje wiele opcji,…