Jakie leki wybrać do leczenia trądziku

Jakie leki wybrać do leczenia trądziku

Wybierając leki do leczenia trądziku, masz kilka opcji. Należą do nich retinoidy miejscowe, izotretynoina, nadtlenek benzoilu i minocyklina. Każdy lek ma swoje zalety i wady, więc musisz zdecydować, co jest dla Ciebie najlepsze.

Retinoidy stosowane miejscowo

Retinoidy stosowane miejscowo są rodzajem leku, który pochodzi z witaminy A. Są one dostępne w postaci kremu, lotionu, emulsji lub żelu i są przydatne w leczeniu łagodnego do umiarkowanego trądziku. Pomagają również zmniejszyć widoczność blizn.

Skuteczność miejscowo stosowanych retinoidów jako leczenia trądziku jest dobrze udokumentowana. Według artykułu opublikowanego w J Dtsch Dermatol Ges i J Eur Acad Dermatol Venereol, miejscowo stosowane retinoidy były równie skuteczne jak nadtlenek benzoilu w redukcji zmian chorobowych.

Inną opcją leczenia trądziku są retinoidy doustne. Są one jednak dostępne wyłącznie z przepisu lekarza – słowa te zostały ułożone przez ekspertów serwisu beautynutrition.pl. Aby leczenie było najskuteczniejsze, retinoidy muszą być stosowane w połączeniu z przepisanymi na receptę lekami przeciwbakteryjnymi. Retinoidy doustne nie są jednak zalecane dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią.

Retinoidy stosowane miejscowo w leczeniu trądziku mogą mieć różne skutki uboczne w przypadku różnych typów skóry. Na przykład, niektóre osoby mogą być bardziej wrażliwe niż inne i mogą doświadczyć suchości, podrażnienia lub pieczenia. Mogą one jednak być dość skuteczne i są szeroko stosowane w leczeniu ciężkiego trądziku.

Trądzik zwykle ma przebieg nawracająco-remitujący, dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiednie leczenie dla swojego stanu trądziku. W międzyczasie, miejscowe retinoidy w leczeniu trądziku mogą pomóc zmniejszyć wygląd istniejących zmian. Inną opcją jest zastosowanie miejscowo antybiotyku.

Retinoidy pochodzą z witaminy A i mają kilka korzyści. Poprawiają wygląd skóry, odblokowują pory i stymulują produkcję kolagenu i elastyny. Retinoidy mogą również zmniejszyć widoczność drobnych linii i zmarszczek.

Nadtlenek benzoilu

Nadtlenek benzoilu to środek przeciwzapalny, który jest skuteczny w walce z łagodnym i umiarkowanym trądzikiem. Działa poprzez utlenianie białek bakteryjnych w mieszkach łojowych. Hamuje również wzrost bakterii beztlenowych i zmniejsza drażniące wolne kwasy tłuszczowe. Nadtlenek benzoilu ma również właściwości keratolityczne i komedolityczne. Należy jednak pamiętać, że może on podrażniać skórę.

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy zawsze postępować zgodnie z instrukcją na butelce. Nie należy przekraczać zalecanej dawki. Jeśli wystąpią jakiekolwiek skutki uboczne, należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z dermatologiem. Być może trzeba będzie zmniejszyć dawkę do raz lub dwa razy dziennie. Aby uniknąć ryzyka wystąpienia poważnych skutków ubocznych, nie należy stosować dużych ilości nadtlenku benzoilu.

Nadtlenek benzoilu jest stosowany w wielu produktach do leczenia trądziku dostępnych bez recepty i na receptę. Jest to skuteczne leczenie, które może być stosowane przez dłuższy czas niż inne rodzaje leków na trądzik. W przeciwieństwie do antybiotyków, BPO nie rozwija oporności na niego, więc jest bezpieczny do stosowania u pacjentów z trądzikiem.

Nadtlenek benzoilu został pierwotnie opracowany do leczenia oparzeń i innych schorzeń. Był on również stosowany w leczeniu stopy sportowca i łojotokowego zapalenia skóry. W XX wieku opracowano wiele marek nadtlenku benzoilu do leczenia problemów skórnych.

Jednak nadtlenek benzoilu może być szorstki dla skóry. Może powodować podrażnienia i kontaktowe zapalenie skóry u niektórych osób. Ilość nadtlenku benzoilu w danym produkcie może być różna, a przed zastosowaniem nadtlenku benzoilu w leczeniu trądziku zawsze należy porozmawiać z dermatologiem.

Nadtlenek benzoilu jest lekiem bez recepty, który można kupić w aptekach i sklepach spożywczych. Ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i keratolityczne. Po nałożeniu na skórę rozbija bakterie i pomaga zmniejszyć liczbę komórek wywołujących trądzik. Należy jednak pamiętać, że osiągnięcie rezultatów może zająć do sześciu tygodni.

Isotretinoin

Isotretinoin jest popularnym lekiem stosowanym w leczeniu trądziku. Jest zatwierdzony do leczenia ciężkiego trądziku, w tym trądziku torbielowatego, ale jest również przydatny dla mniej ciężkiego trądziku, i może być przyjmowany doustnie, co zapobiega potrzebie powtarzających się wizyt w biurze i leczenia. Izotretynoina jest również skuteczna w przypadku trądziku, który nie reaguje na leczenie miejscowe lub pozostawia głębokie blizny. Od czasu zatwierdzenia w 1982 roku zrewolucjonizowała leczenie trądziku na całym świecie.

Jednak izotretynoina jest lekiem potencjalnie szkodliwym i powinna być stosowana z ostrożnością. Może powodować działania niepożądane, w tym powodować nawrót trądziku. Nie należy jej stosować w czasie ciąży. Lek może być wchłaniany przez skórę i płuca, powodując szkody dla nienarodzonego dziecka. Dlatego kobiety w ciąży powinny bezwzględnie unikać kontaktu z lekiem lub wdychania pyłu powstającego w jego kapsułkach.

Bezpieczeństwo stosowania izotretynoiny zależy od dawki i czasu trwania leczenia. W USA zaleca się jej stosowanie w pojedynczej dawce dobowej do 1 mg/kg. W Europie natomiast dawkowanie jest niższe niż w USA. Należy jednak pamiętać, że podczas przyjmowania izotretynoiny należy stosować skuteczną metodę antykoncepcji. Oznacza to stosowanie prezerwatywy lub doustnej tabletki antykoncepcyjnej.

Podczas pierwszego miesiąca leczenia pacjenci powinni przyjmować małą dawkę izotretynoiny, często w wysokości 0,5 mg/kg na dobę. W następnym miesiącu pacjent może zwiększyć dawkę, aby osiągnąć dawkę skumulowaną 120 do 150 mg/kg. Ogólnie rzecz biorąc, sześciomiesięczny kurs izotretynoiny w niskiej dawce może pomóc w umiarkowanym lub ciężkim trądziku. Niska dawka zmniejsza działania niepożądane i poprawia satysfakcję pacjenta.

Minocyklina

Minocyklina jest powszechnie stosowanym antybiotykiem, który leczy trądzik. Zmniejsza zaczerwienienie i stan zapalny poprzez ukierunkowanie na bakterie wywołujące trądzik. Chociaż nie jest to najlepszy wybór dla osób z łagodnym trądzikiem, może pomóc osobom z ciężkimi przypadkami. Aby dowiedzieć się, czy jest on odpowiedni dla Ciebie, skonsultuj się z lekarzem.

Chociaż minocyklina jest bardzo skuteczna w leczeniu trądziku, może mieć skutki uboczne. Może powodować fazę oczyszczania, co oznacza, że zmiany trądzikowe są wyciągane na powierzchnię. Jednak ta faza jest tymczasowa i ustąpi po czterech do sześciu tygodni. Należy porozmawiać z dermatologiem, jeśli zauważysz jakiekolwiek działania niepożądane i nigdy nie przerywać stosowania leku bez konsultacji z lekarzem. Zamiast tego należy skupić się na utrzymywaniu właściwej higieny skóry i stosowaniu delikatnych produktów do pielęgnacji skóry.

Jeśli przyjmujesz minocyklinę, uważnie przeczytaj wskazówki na etykiecie leku. Najlepiej przyjmować ją na pusty żołądek, popijając pełną szklanką wody. Jest to spowodowane tym, że lek może powodować rozstrój żołądka, przez co może być mniej skuteczny. Może on również nie działać tak dobrze, jeśli weźmiesz go z jedzeniem lub mlekiem. Należy również pamiętać, aby połknąć kapsułkę minocykliny w całości, bez żucia lub połykania.

Minocyklina jest doustnym antybiotykiem stosowanym w leczeniu trądziku. Działa poprzez zabijanie bakterii, które powodują trądzik. Zaleca się przyjmowanie tego antybiotyku przez trzy miesiące, ale ważne jest, aby przyjmować go w dawce zalecanej dla danego typu skóry. Jeśli trądzik znacznie się poprawił, można zmniejszyć dawkę leku lub przejść na antybiotyk stosowany miejscowo.

Jednym ze skutków ubocznych minocykliny jest wrażliwość skóry. Z tego powodu należy unikać lamp słonecznych lub łóżek opalających podczas jej stosowania. Jednak to działanie niepożądane występuje rzadko.

Zastrzyki sterydowe

Zastrzyki kortyzonowe w leczeniu trądziku to szybki, skuteczny sposób na leczenie trądziku. Chociaż jest to zabieg bezbolesny, powinieneś znać potencjalne skutki uboczne. Należą do nich ból, hipopigmentacja i wgłębienie w miejscu wstrzyknięcia. Wgłębienie pojawia się, gdy stężenie kortyzonu jest zbyt wysokie lub zastrzyk został podany nieprawidłowo. Może również wystąpić ścieńczenie skóry w miejscu, w którym wykonano zastrzyk. Na szczęście, ten efekt uboczny zwykle ustępuje w ciągu sześciu miesięcy do roku.

Zastrzyki z kortyzonu są zwykle podawane przy pierwszych oznakach pojawienia się torbieli lub dużego pryszcza. Zastrzyki mogą pomóc zmniejszyć obrzęk i zredukować zaczerwienienie pryszcza lub skazy, a także mogą zmniejszyć ryzyko powstania trwałych blizn lub przebarwień. Są one również skuteczne w leczeniu pojedynczej bolesnej torbieli trądzikowej. Zastrzyki powinny być podawane przez dermatologa.

Wstrzykiwanie sterydu odbywa się za pomocą maleńkiej igły. Najczęściej stosowanym w tym zabiegu sterydem jest acetonid triamcynolonu. Zazwyczaj pacjenci opisują zastrzyk jako niewielkie szczypanie, choć niektórzy mogą odczuwać większy ból w trakcie wprowadzania igły. Zastrzyki sterydowe mogą być również podawane do innych części ciała. Wcześniejsze zastosowanie znieczulenia miejscowego może zmniejszyć dyskomfort.

Chociaż zabiegi te nie są tak skuteczne jak leki na trądzik, pomagają one niektórym osobom cierpiącym z tego powodu. Jedną z ich zalet jest to, że mogą one wyeliminować cystic zits szybciej niż inne zabiegi. Zmniejszają one również blizny i przebarwienia spowodowane przez zits. Kilka innych korzyści obejmuje zmniejszenie ilości czasu potrzebnego do zagojenia się skóry.

Zastrzyki sterydowe mogą być niebezpieczne, jeśli są podawane niewłaściwie. Nieprawidłowa dawka lub lokalizacja może spowodować przerzedzenie skóry lub powstanie obszaru depresyjnego. Wyższe stężenia sterydów mogą również powodować skutki ogólnoustrojowe. Dlatego sterydy najlepiej stosować pod nadzorem doświadczonego lekarza.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jakie są rodzaje grzybicy paznokci?
Czytaj Dalej

Jakie są rodzaje grzybicy paznokci?

Grzybica paznokci może powodować wiele problemów. Szczególnie często występuje u osób starszych z pewnymi schorzeniami. Na przykład, ludzie…
Czy laser pomaga na rozstępy?
Czytaj Dalej

Czy laser pomaga na rozstępy?

Jeśli rozważasz zabieg laserowy na rozstępy, upewnij się, że skonsultujesz się ze swoim lekarzem przed poddaniem się procedurze.…