Wypełnianie blizn - Jakie są najlepsze zabiegi na blizny?

Wypełnianie blizn – Jakie są najlepsze zabiegi na blizny?

Istnieją różne rodzaje zabiegów na blizny. Niektóre z tych procedur obejmują wypełniacze skórne, podczas gdy inne wykorzystują przeszczep tłuszczu lub leczenie laserowe. Najlepszy wybór zależy od Twojej osobistej sytuacji i rodzaju blizn, które posiadasz – te słowa są twórczością specjalistów strony Pomoc dla Ciebie. Jeśli chcesz trwale poprawić swoje blizny, możesz zdecydować się na autologiczny transfer tłuszczu.

Wypełniacze dermalne

Główną zaletą wypełniania blizn za pomocą wypełniaczy dermalnych jest to, że rezultaty są natychmiastowe i długotrwałe. Wypełniacz dermalny pozostaje na miejscu przez co najmniej cztery do sześciu tygodni, zanim straci swoje działanie. Jest on uważany za zabieg półtrwały, choć niektórzy pacjenci mogą potrzebować zabiegów uzupełniających. Zabieg jest zazwyczaj bezbolesny, a przed wstrzyknięciem na skórę nakłada się zwykle środek miejscowo znieczulający.

Wypełniacze skórne mogą być również stosowane w leczeniu blizn potrądzikowych. Mogą one poprawić wygląd blizn i mogą trwać od miesięcy do lat. Najlepszymi kandydatami do tych zabiegów są blizny typu boxcar i rolling. Procedury oferowane w Vargas Face and Skin wykorzystują najnowsze technologie i techniki.

Oprócz korzyści kosmetycznych, wypełniacze dermalne mogą również pomóc w poprawie ogólnego stanu zdrowia pacjentów z bliznami potrądzikowymi. Kwas hialuronowy zawarty w wypełniaczach skórnych pobudza skórę do produkcji większej ilości kolagenu. Oznacza to, że do osiągnięcia tych samych rezultatów potrzebna będzie mniejsza ilość produktu.

Wypełniacze dermalne mogą być również stosowane do poprawy wyglądu zagłębionych blizn potrądzikowych. Wygładzą one linie i zmarszczki oraz wyrównają koloryt skóry. Podczas zabiegu z użyciem wypełniacza skórnego, do wstrzyknięcia substancji w skórę zostanie użyta mała igła. Wstrzykiwanie może być bardzo bolesne, a pacjenci powinni mieć świadomość, że będzie wymagało kilku sesji.

Przeszczepy skórne

Przeszczepy skórne mogą być wykorzystywane do wielu celów. Mogą pomóc w wypełnieniu blizn i skrócić czas gojenia po dużych urazach. Mogą być również stosowane do pokrycia dużej rany, która jest zbyt trudna do samodzielnego leczenia. Przeszczepy skórne można uzyskać z własnej skóry lub od dawcy.

Oprócz leczenia blizn potrądzikowych, przeszczepy skórne mogą być również stosowane do korekcji blizn z różnych przyczyn. Blizny potrądzikowe są szczególnie trudne do leczenia i wymagają najwyższej precyzji. Przeszczep skóry jest stosowany od wielu lat do korygowania wad innych układów ciała. Chociaż w przeszłości występowały problemy z tą procedurą, obecnie jest ona uważana przez większość pacjentów za bezpieczną i skuteczną.

Jedną z wad przeszczepów skórnych jest fakt, że wymagają one wielu sesji. Jeśli blizna jest duża lub wgłębiona, może być konieczne przeprowadzenie wielu sesji. Dodatkowo, aby osiągnąć najlepsze rezultaty, przeszczepy skórne mogą wymagać połączenia z innymi technikami resurfacingu. Pomimo swoich zalet przeszczepy skórne mają wady i wymagają dalszych badań, zanim będzie można je polecić pacjentom.

Po zabiegu obszar dawcy pozostaje w jasnym kolorze i może wydawać się nieco jaśniejszy niż otaczająca go skóra. Minie kilka miesięcy, zanim obszar dawczy zostanie w pełni zagojony, może też pozostać niewielka blizna. Przeszczepy skórne nie są odpowiednie dla blizn o zbyt nieregularnej strukturze powierzchni, dlatego ważne jest, aby wybierać pacjentów o normalnej strukturze skóry.

Przeszczep tłuszczu

Przeszczep tłuszczu jest obiecującą opcją leczenia blizn, które są często spowodowane urazem, operacją lub radioterapią. Pomaga on przywrócić elastyczność skóry i poprawia wygląd dotkniętego obszaru. Procedura polega na wykorzystaniu własnych komórek tłuszczowych pacjenta. Tłuszcz ten jest następnie przetwarzany i ponownie wstrzykiwany pod skórę, gdzie pomaga odbudować zbliznowaciałą tkankę. Pacjenci zazwyczaj widzą rezultaty w ciągu dwóch do trzech miesięcy.

Transfer tłuszczu to bezpieczny i skuteczny sposób na przywrócenie młodego wyglądu twarzy. Przeszczepione komórki wypełniają puste miejsca i stymulują produkcję kolagenu, co pomaga zapewnić naturalny wygląd. W przeciwieństwie do wstrzykiwanych wypełniaczy, wyniki utrzymują się przez długi czas. Przeszczep tłuszczu może również zmniejszyć wygląd blizn na twarzy.

Przed zabiegiem lekarz oczyści bliznę i zaznaczy punkty wstrzyknięcia. Może również zastosować środek znieczulający lub znieczulenie miejscowe. Następnie lekarz pobierze tłuszcz z innej części ciała. Mała igła jest używana do przeniesienia tłuszczu do docelowego obszaru. Cała procedura powinna trwać od jednej do dwóch godzin.

Zabieg jest bezpieczny i skuteczny w przypadku blizn. Przeszczepione komórki tłuszczowe powstają z tej samej tkanki co skóra dawcy. Są więc zbliżone wyglądem do powierzchni skóry. Komórki tłuszczowe nie dają jednak takiego samego efektu przeciwbliznowego jak komórki wytwarzane przez tkankę tłuszczową.

Zabieg laserowy

Zabieg laserowy wypełniania blizn to nieinwazyjny zabieg kosmetyczny, który może radykalnie poprawić wygląd blizn. Zabieg trwa tylko kilka minut, a pacjenci są w stanie powrócić do swoich normalnych zajęć bezpośrednio po zabiegu. Czas rekonwalescencji po zabiegu laserowym może wynosić zaledwie dziesięć do dwudziestu dni. Wyniki mogą nie być widoczne od razu, ale można spodziewać się znacznej poprawy po kilku sesjach.

Przed zabiegiem laserowym należy skorzystać z konsultacji z dermatologiem. Niektóre gabinety pobierają opłatę za konsultację, inne nie. Pojedynczy zabieg laserowy może kosztować od 200 do 3400 dolarów. Podczas konsultacji lekarz weźmie również pod uwagę wszelkie leki na receptę lub bez recepty, które przyjmujesz, ponieważ może być konieczne zaprzestanie przyjmowania niektórych z nich na czas procesu gojenia.

Chociaż lasery nie mogą całkowicie usunąć blizn potrądzikowych, mogą pomóc zminimalizować ich wygląd i teksturę. Istnieje kilka różnych rodzajów zabiegów laserowych, a niektóre są łagodniejsze od innych. W zależności od rodzaju posiadanych blizn, możesz znaleźć taki, który będzie dla Ciebie najlepszy. Niektóre zabiegi laserowe mają na celu wypełnienie blizn, które mają przygnębiony lub uniesiony wygląd.

Jeśli masz bliznę po niedawnym urazie lub operacji, leczenie laserowe może być rozwiązaniem dla Ciebie. Procedura ta wykorzystuje długość fali światła laserowego do rozbijania tkanki blizny, uruchamiając produkcję nowej, zdrowej skóry. Nowa skóra będzie płynnie łączyć się z resztą skóry. Procedura ta jest bardzo skuteczna i wymaga minimalnego bólu.

Zabiegi miejscowe

Istnieje wiele dostępnych bez recepty produktów do leczenia blizn. Produkty te mogą być stosowane bezpośrednio na obszar blizny i mogą zawierać składniki takie jak witamina A lub witamina E. Jednak przed wyborem konkretnego produktu najlepiej jest porozmawiać z dermatologiem. On lub ona będzie w stanie udzielić informacji na temat produktu i najlepszego sposobu jego stosowania.

Pierwszym krokiem w leczeniu blizn jest zmniejszenie ich koloru. Wiele z tych produktów zawiera alantoinę, naturalną substancję występującą w czosnku i cebuli. Witamina B5 jest również skutecznym środkiem nawilżającym, który głęboko odżywia skórę, co może zmniejszyć blizny. Niektóre z tych produktów mogą nawet być w stanie usunąć plamy pozostawione przez zastrzyki.

Innym ważnym czynnikiem w przypadku blizn jest podstawowa przyczyna tego stanu. Zapalenie i infekcja mogą opóźnić proces gojenia. Blizny są również spowodowane przez rozciąganie leżących u ich podłoża mięśni. Ostatecznie blizny mogą mieć różną grubość i są w dużej mierze uwarunkowane genetycznie. Niektórzy ludzie są predysponowani do pogrubionych blizn, podczas gdy inni są bardziej skłonni do posiadania cienkich i wydłużonych blizn.

Inną opcją leczenia blizn jest poddanie się zabiegowi laserowemu na skórze. Procedury te mogą zmniejszyć kolor blizn i mogą wyrównać koloryt skóry.

Kriochirurgia

Najczęstszą metodą wypełniania blizn za pomocą kriochirurgii jest technika timed spot freeze open-spray. Zabieg polega na rozpylaniu ciekłego azotu z pistoletu do rozpylania ciekłego azotu ze specjalną końcówką rozpylającą. Końcówka rozpylająca powinna być dobrana do wielkości i rodzaju leczonej zmiany. Dysza „D” jest najbardziej odpowiednia dla małych i łagodnych zmian. Kanister powinien być wypełniony w około dwóch trzecich, aby zapewnić równomierny przepływ ciekłego azotu.

Krem na bazie sterydów jest również popularną opcją w leczeniu blizn uniesionych. Leczenie może zmniejszyć rozmiar blizny i zmniejszyć jej swędzenie i ból. W niektórych przypadkach, leczenie może być połączone z innymi procedurami, takimi jak zastrzyki stymulujące kolagen. Innym popularnym zabiegiem jest kriochirurgia, która polega na zamrożeniu górnej warstwy skóry. Jej głównym efektem jest usunięcie nadmiaru tkanki z blizny, pozostawiając gładką powierzchnię.

Kriochirurgia ma wiele zalet i stała się popularna w ostatnich latach. Jednak zabieg ten nie jest przeznaczony dla każdego. Nie nadaje się do zmian o słabo zdefiniowanych marginesach lub takich, które mają dużą głębokość lub średnicę. Zmiany, które nawracają również nie nadają się do kriochirurgii, ponieważ muszą być usunięte chirurgicznie. Zabieg nie powinien być również wykonywany na skórze przedusznej. Wreszcie, lekarze ogólni nie powinni podejmować prób wykonywania zabiegów kriochirurgicznych bez odpowiedniego szkolenia i starannego rozważenia implikacji medyczno-prawnych.

Kriochirurgia jest skuteczną metodą leczenia większości typowych zmian skórnych. Jest stosunkowo niedroga i łatwa do wykonania. Najczęściej stosuje się ją w leczeniu brodawek i rogowacenia aktynicznego. Jest również stosowana jako leczenie drugiego rzutu u pacjentów, którzy nie mogą być poddani zabiegowi chirurgicznemu. Ponadto, w niektórych przypadkach kriochirurgia jest często stosowana jako leczenie paliatywne.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Czytaj Dalej

Jak numerować zęby?

Zęby numeruje się, aby łatwiej było wskazać określone zęby podczas wizyty stomatologicznej. Każdy ząb nazwany jest przy wykorzystaniu…
Różne etapy gojenia się blizn
Czytaj Dalej

Różne etapy gojenia się blizn

Jeśli kiedykolwiek miałeś bliznę na skórze, to prawdopodobnie znasz etapy gojenia się blizny. Istnieją trzy z nich: faza…