Jak olejek herbaciany pomaga na grzybicę paznokci?

Czy trądzik można leczyć za pomocą lampy?

Terapia światłem może leczyć trądzik poprzez ukierunkowanie bakterii trądzikowych za pomocą kombinacji długości fal światła czerwonego i niebieskiego. To pomaga złagodzić stan zapalny i stymulować gojenie. Lightbox działa podobnie do lampy cieplnej, emitując fale świetlne na skórę. Urządzenie emituje czerwone i niebieskie światło o różnych długościach fali, zabijając bakterie wywołujące trądzik i wspomagając gojenie.

Niebieskie światło zabija bakterie trądzikowe

Terapia niebieskim światłem to potężny zabieg, który zabija bakterie trądzikowe. Bakterie te wytwarzają substancje chemiczne, które sprawiają, że komórki skóry są bardziej wrażliwe. W rezultacie układ odpornościowy człowieka uwalnia substancje chemiczne, aby zwalczyć bakterie. Jednakże, podczas gdy leczenie to jest skuteczne, nie jest lekarstwem na trądzik i nie powinno być stosowane jako zamiennik dla właściwego reżimu trądziku – sekcja ta pochodzi od autora strony imionameskie.pl.

Niebieskie światło działa poprzez wyzwalanie reakcji chemicznej w skórze, wytwarzając tlen singletowy, który jest silnym środkiem bakteriobójczym. Ta reakcja chemiczna zabija bakterie, niszcząc kolonizację gruczołów łojowych. Zmniejszona populacja bakterii powoduje, że gruczoły łojowe stopniowo wracają do normalnego poziomu. Brak bakterii zmniejsza również stan zapalny i redukuje pigmentację.

Oprócz zabijania bakterii trądzikowych, zabieg światłem niebieskim może pomóc obkurczyć gruczoły łojowe i olejowe. Zabieg ten może pomóc zmniejszyć rozmiar gruczołów łojowych, ale nie jest lekarstwem na trądzik. Może zmniejszyć liczbę bakterii, a tym samym zmniejszyć nasilenie wybuchów trądziku.

W niedawno przeprowadzonym badaniu oceniono terapię światłem niebieskim jako bezpieczne i skuteczne leczenie trądziku. Przy codziennym stosowaniu, leczenie znacząco zmniejszyło zmiany trądzikowe i poprawiło stan skóry. Uczestnicy, którzy zostali włączeni do badania, uznali, że stosowanie terapii jest łatwe i nie było z tym żadnych trudności. Mogło to wynikać z tego, że badani byli zmotywowani do poprawy swojego stanu trądziku.

Terapia światłem niebieskim jest bezpieczna dla wszystkich rodzajów skóry. Ważne jest jednak, aby przed zastosowaniem tej terapii skonsultować się z dermatologiem. Niektóre leki i choroby oczu mogą sprawić, że będziesz bardziej wrażliwy na światło, więc powinieneś nosić ochronę oczu podczas korzystania z urządzenia. Możesz również stosować terapię niebieskim światłem w połączeniu ze schematem pielęgnacji skóry, aby uzyskać jak najwięcej korzyści.

Czerwone światło reguluje wydzielanie sebum

Terapia niskim poziomem czerwonego światła LED na trądzik ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, a także może zmniejszać reakcje zapalne, poprawiać funkcje barierowe i regulować wydzielanie sebum w skórze trądzikowej. Trądzik pospolity jest zapalną chorobą skóry charakteryzującą się zwiększonym wydzielaniem sebum i nieprawidłowym rogowaceniem mieszków włosowych. Działanie światła czerwonego na poziomie komórkowym nie jest w pełni poznane, ale wykazano, że zmniejsza ono reakcje zapalne i poprawia funkcję bariery skórnej.

Skuteczność światła czerwonego jako metody leczenia trądziku nie została jeszcze udowodniona. Jednak w przeglądzie systematycznym Barbaric i wsp. (2009) porównali skuteczność terapii światłem z innymi metodami leczenia trądziku. Przeszukali oni bazy danych MEDLINE, EMBASE, CINAHL, PsycInfo i LILACS w poszukiwaniu badań. Przeszukali również źródła szarej literatury w poszukiwaniu odpowiednich badań. Zidentyfikowali 25 RCT z udziałem 4 211 uczestników, z czego 13 obejmowało samą terapię światłem, a siedem badań obejmowało terapię światłem plus krem miejscowy aktywowany światłem.

Wpływ światła czerwonego na wydzielanie sebum w trądziku wykazano w badaniach na zwierzętach. Wykazano, że dioda elektroluminescencyjna (LED) może hamować wydzielanie sebum w szczurzym modelu trądziku pospolitego. Ponadto wiadomo, że światło czerwone hamuje proliferację komórek i hamuje wydzielanie lipidów w ludzkich gruczołach łojowych.

W jednym z ostatnich badań naukowcy sprawdzili skuteczność kremu ALA na zapalne zmiany trądzikowe. Stwierdzili oni zmniejszenie częstości występowania torbieli łojowych i zmian zapalnych u pacjentów leczonych światłem czerwonym. Ponadto zaobserwowali, że światło czerwone wiązało się z mniejszą częstością występowania działań niepożądanych i było tolerowane przez pacjentów.

Terapia fotodynamiczna zmniejsza liczbę nawrotów trądziku

Terapia fotodynamiczna to nowa opcja leczenia, która wykorzystuje energię świetlną do leczenia trądziku. Jej działanie polega na nałożeniu na skórę związku fotoreaktywnego, który sprawia, że skóra jest bardziej wrażliwa na światło. Światło jest następnie kierowane na nieprawidłowe komórki i zabija je. Wykazano, że zmniejsza ona ilość ognisk trądziku nawet o 70% i oczyszcza skórę.

PDT może kosztować od 100 do 400 dolarów za sesję. Kilka sesji może być wymagane, aby zobaczyć długoterminowe wyniki. Cena może również obejmować produkty do pielęgnacji skóry po zabiegu. Ponieważ terapia ta nie obejmuje leków na receptę, nie jest ona objęta ubezpieczeniem. Jest to jednak realna opcja dla osób, które nie mogą tolerować doustnych retinoidów lub antybiotyków.

Podczas i po zabiegu pacjenci powinni unikać słońca. Po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i nieprzyjemna. Pacjenci muszą unikać słońca przez co najmniej 48 godzin po zabiegu. Zabieg może również spowodować powstanie skorupy na leczonych obszarach. Skorupki te powinny złuszczyć się po tygodniu. Procedura jest uważana za bezpieczną. Mimo że nie jest lekarstwem, może zmniejszyć nawroty trądziku.

Jest również korzystny w leczeniu zmian przednowotworowych zwanych rogowaceniem aktynowym. Zmiany te powstają w wyniku skumulowanych uszkodzeń spowodowanych działaniem słońca. Związek fotosyntetyzujący w leczeniu zabija komórki w zmianie. Badano go również w leczeniu powierzchownego raka podstawnokomórkowego (BCC), który jest rodzajem raka. Ten rodzaj raka rośnie powoli, a nieleczony może wpływać na mięśnie i kości skóry.

Dla tych, którzy cierpią z powodu trądziku, najlepsze opcje leczenia to połączenie leków i procedur. Metody te mogą atakować różne przyczyny powstawania trądziku i zapewnić najlepsze rezultaty. Niektóre procedury obejmują chemiczne peelingi skóry, trądzik twarzy i salicylowe peelingi kwasu. Inną opcją jest mikrodermabrazja, która może pomóc usunąć pigment spowodowany przez stare wybuchy trądziku.

PDT jest zwykle stosowany w serii sesji, oddzielonych od siebie co najmniej dwoma tygodniami. W zależności od ciężkości przypadku, pacjent może potrzebować do pięciu sesji, aby osiągnąć trwałe wyleczenie. Podczas kilku pierwszych sesji pacjent może odczuwać pewne zaczerwienienie, ale powinno ono zniknąć w ciągu dwóch miesięcy.

Domowa terapia światłem LED na trądzik

Terapia światłem LED jest bardzo skuteczna w leczeniu trądziku, ale musi być stosowana we właściwy sposób. Długość fali światła wpływa na sposób, w jaki przenika ono do skóry. Krótkie impulsy światła o dużej mocy są korzystniejsze niż długie. Jeśli masz wrażliwą skórę lub masz otwartą ranę, powinieneś skonsultować się z dermatologiem przed użyciem urządzenia do terapii światłem LED.

Terapia światłem LED pomaga uspokoić skórę i zmniejszyć stan zapalny. Wiele problemów skórnych jest nasilonych przez stan zapalny. Badania wykazały, że długość fali czerwonej i bliskiej podczerwieni (NIR) ma najlepszy wpływ na uspokojenie skóry. Te długości fal współpracują ze sobą, aby dotrzeć w głąb skóry i przynieść najlepsze rezultaty.

Dla początkujących można zacząć od czerwonej maski LED. Maski te emitują intensywne czerwone światło, które może zmniejszyć wygląd trądziku i pomóc skórze stać się jędrniejszą i bardziej wyrównaną. Urządzenia te kosztują około 79 dolarów, są dyskretne i można je umieścić w dowolnym miejscu. Możesz również zdecydować się na elastyczną maskę LED, która pasuje do Twojej twarzy. Jej elastyczna silikonowa konstrukcja pozwala na optymalne pochłanianie światła.

Terapia światłem LED jest nieinwazyjna i bezbolesna. Podczas zabiegu możesz odczuwać pewne ciepło, ale nie ma żadnego dyskomfortu. Istnieją różne urządzenia dostępne do użytku domowego i powinieneś wybrać takie, które pasuje do Twoich potrzeb i budżetu. Należy jednak pamiętać, aby postępować zgodnie z instrukcją obsługi urządzenia i nosić ochronę oczu podczas leczenia.

Terapia światłem LED może pomóc w trądziku, trądziku różowatym i stanach zapalnych. Może również stymulować kolagen w skórze i działać jako kuracja przeciwstarzeniowa. Jeśli poważnie myślisz o poprawie stanu swojej skóry, terapia światłem LED może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Zabieg jest bezbolesny i nie wymaga wycieczki do dermatologa.

Urządzenia LED stają się coraz bardziej popularne jako domowe sposoby leczenia trądziku. Wiele firm wprowadziło niedrogie urządzenia do użytku domowego. Urządzenia te jednak nie oferują takich samych wysokiej jakości wyników jak profesjonalne zabiegi. Chociaż urządzenia te mogą wydawać się dobrą alternatywą, nie są tak skuteczne jak profesjonalne zabiegi na blizny po trądziku.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jaki makijaż zrobić na trądzik
Czytaj Dalej

Jaki makijaż zrobić na trądzik

Stosowanie makijażu na skórze trądzikowej jest łatwym sposobem na tymczasowe ukrycie problemu. Nie jest to jednak rozwiązanie długoterminowe…
odstawienie tabletek
Czytaj Dalej

Jak odstawić tabletki antykoncepcyjne?

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest owocem naszego partnerstwa z klinika-kosmetologii.pl Przed podjęciem decyzji o zaprzestaniu przyjmowania tabletek…
Testy hormonalne i leczenie trądziku
Czytaj Dalej

Domowe sposoby na pozbycie się blizn

Na szczęście istnieje wiele naturalnych zabiegów, które możesz wypróbować w domu, aby pomóc pozbyć się blizn, bez kosztów…
Rosacea - Jak wygląda trądzik różowaty?
Czytaj Dalej

Rosacea – Jak wygląda trądzik różowaty?

Jeśli masz trądzik różowaty, najważniejszym pierwszym krokiem jest uzyskanie dokładnej diagnozy. Twój lekarz zapyta o Twoje objawy, historię…