Testy hormonalne i leczenie trądziku

Testy hormonalne i leczenie trądziku

Jeśli chodzi o trądzik hormonalny, ważne jest, aby zrozumieć podstawowe przyczyny. Podczas gdy najskuteczniejsze leczenie trądziku jest zazwyczaj kombinacją zmiany stylu życia i leków, dermatolog prawdopodobnie zaleci przeprowadzenie domowego testu w celu określenia poziomu hormonów. Inne metody diagnostyczne obejmują zdjęcia rentgenowskie, tomografię komputerową oraz doustne środki antykoncepcyjne.

Doustne środki antykoncepcyjne

Istnieje wiele różnych metod leczenia trądziku. Niektóre z tych metod obejmują antybiotyki i doustne środki antykoncepcyjne. Obie te metody mogą mieć różny wpływ na trądzik. Najlepszym sposobem na wybranie odpowiedniej metody jest konsultacja z pracownikiem służby zdrowia. Osoba ta będzie w stanie ocenić Twój stan i zalecić najlepszą opcję leczenia dla Twojej konkretnej sytuacji.

Środki antykoncepcyjne działają poprzez wpływ na produkcję hormonów i zapobieganie powstawaniu trądziku. Najlepsze doustne środki antykoncepcyjne działają w połączeniu z hormonami, aby oczyścić skórę i zapobiec trądzikowi. Jednak doustne środki antykoncepcyjne mogą wiązać się z pewnym ryzykiem. Nie są one zalecane dla wszystkich i mogą nie być odpowiednie dla Ciebie, jeśli cierpisz na jakiekolwiek schorzenia. W Stanach Zjednoczonych dostępnych jest wiele różnych marek doustnych środków antykoncepcyjnych. Niektóre z nich są połączone z estrogenem i progestyną, podczas gdy inne to pigułki zawierające wyłącznie progestyny.

Wykazano, że kombinacje doustnych środków antykoncepcyjnych z estrogenem i DSG są skuteczne w leczeniu trądziku u kobiet. Ponadto, te doustne środki antykoncepcyjne mogą zmniejszać produkcję łoju, redukując trądzik twarzy i łojotok. Niektóre kobiety zgłaszają również doświadczanie mniejszego trądziku zapalnego przy stosowaniu tych zabiegów w porównaniu do kontroli. W jednym z badań stwierdzono jednak, że najczęstszym skutkiem ubocznym stosowania złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych był ból głowy. Niektóre kobiety zgłaszały również nieregularne krwawienia.

W randomizowanym badaniu z podwójnie ślepą próbą preparatu COC w leczeniu trądziku pospolitego, badacze porównali użytkowników COC z użytkownikami placebo. Stwierdzili, że w grupie stosującej COC wystąpiło mniej zmian zaskórnikowych i grudkowo-krostkowych. Użytkownicy COC mieli również częściej czystą skórę na koniec badania.

Spironolakton doustny

Spironolakton doustny jest lekiem na receptę, który jest stosowany w leczeniu trądziku od wielu lat. Lek ten działa poprzez ukierunkowanie hormonów w organizmie w celu zmniejszenia objawów trądziku. Jest bezpieczny do podjęcia i może być podjęte przez obu mężczyzn i kobiet. Jest przepisywany przez dermatologów do różnych celów, w tym do leczenia trądziku.

Nie jest zalecany dla kobiet w ciąży lub osób z problemami nerek lub wątroby. Istnieją również pewne środki ostrożności, które należy podjąć podczas przyjmowania leku. Pacjenci powinni skonsultować się z dermatologiem przed rozpoczęciem stosowania leku. Jeśli leczenie nie przyniesie ulgi, dermatolodzy mogą przepisać bardziej konwencjonalne leki, takie jak miejscowo stosowane retinoidy lub antybiotyki. Może to być stosowane u osób z ciężkimi przypadkami trądziku i może być w połączeniu z innymi metodami leczenia.

Chociaż spironolakton wymaga kilku tygodni do pracy, jest często skuteczne w zmniejszaniu trądziku. Chociaż może nie oczyścić wszystkie trądzik od razu, to będzie znacznie zmniejszyć ilość ropy naftowej i wybuchy w ciągu kilku tygodni. Ważne jest, aby komunikować się z lekarzem o swoich postępach, aby upewnić się, że widzisz wyniki. Możesz poprosić lekarza o dostosowanie dawki, w zależności od tego, ile potrzebujesz, aby zmniejszyć trądzik.

Ostatnie badanie wykazało, że spironolakton jest skuteczny w leczeniu trądziku zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Ponadto lek nie prowadzi do oporności bakterii, co jest dużą zaletą. Lek jest również stosunkowo niedrogi, co jest kolejnym plusem. Jest to świetny wybór dla tych, którzy chcą uniknąć kosztownych i niewygodnych zabiegów, takich jak leki systemowe.

Badania rentgenowskie

Badania hormonalne mogą być przydatne w określaniu poziomu hormonów, który przyczynia się do powstawania wyprysków trądzikowych. Nie należy jednak stosować testów hormonalnych jako jedynego sposobu leczenia trądziku. Istnieją inne sposoby na zmniejszenie ilości wybuchów trądziku, takie jak zmiana stylu życia. Niektórzy dermatolodzy zalecają również wykonanie domowego testu hormonalnego, aby upewnić się, że leczenie trądziku dotyczy pierwotnej przyczyny dolegliwości.

Istnieją dwa główne rodzaje trądziku. Pierwszy z nich to trądzik androgenowy, który jest spowodowany działaniem hormonu testosteronu na skórę. Ten rodzaj trądziku zazwyczaj prezentuje się jako pryszcze, które pojawiają się wzdłuż brody lub pod kącikami ust. Kobiety, które cierpią z powodu tego typu trądziku mogą również doświadczyć nieregularnych miesiączek i nadmiernego wzrostu włosów. Jeśli podejrzewasz, że Twój trądzik jest spowodowany wahaniami hormonalnymi, powinnaś jak najszybciej skonsultować się z dermatologiem.

Innym często wykonywanym badaniem jest badanie profilu lipidowego. Test ten mierzy poziom lipidów we krwi. Jest to rutynowy test, który mierzy cztery podstawowe parametry. Badanie to może być wykonane na czczo i może pomóc określić, czy pacjent cierpi na zaburzenia hormonalne. Pacjenci z trądzikiem mają zazwyczaj obniżony poziom cholesterolu HDL („dobrego” cholesterolu) we krwi. Ten spadek cholesterolu HDL jest jednym z najczęstszych objawów trądziku i powinien być brany pod uwagę przy opracowywaniu planu leczenia trądziku.

Inny rodzaj trądziku jest nazywany trądzikiem torbielowatym. Ta forma trądziku zazwyczaj pojawia się na linii podbródka i szczęki i występuje w tym samym czasie każdego miesiąca. Ten rodzaj trądziku często występuje podczas cyklu miesiączkowego kobiety, kiedy to poziom estrogenów naturalnie zmniejsza się i zwiększa. Jednak niektóre kobiety doświadczają trądziku podczas menopauzy, co może być spowodowane wzrostem hormonów androgenów, które sprzyjają powstawaniu trądziku.

Tomografia komputerowa

Dermatolodzy często stosują badania hormonalne podczas leczenia trądziku, aby określić pierwotną przyczynę tego stanu. Produkcja hormonalna skóry zmienia się wraz z wiekiem, więc lekarz będzie chciał wiedzieć, czy Twój stan jest wynikiem zmian hormonalnych, zanim przepisze skuteczne leczenie. Kobiety po 30. i 40. roku życia częściej skarżą się na trądzik niż inne grupy wiekowe, dlatego dermatolodzy czasami przepisują spironolakton, lek, który może kontrolować aktywność androgenów.

Trądzik hormonalny jest spowodowany silną wrażliwością na hormony, takie jak androgeny i testosteron. Dotyka on około 50 procent kobiet w wieku od 20 do 29 lat. Podczas gdy poziom hormonów zmienia się w trakcie cyklu miesiączkowego, dogłębne badanie krwi może określić, czy Twój poziom hormonów jest stabilny, czy też ulega wahaniom.

Trądzik hormonalny jest szczególnie trudny do leczenia i może prowadzić do powstania trwałych blizn, przebarwień i rozszerzonych porów. Te dolegliwości mogą znacząco wpłynąć na jakość Twojego życia. Na szczęście trądzik hormonalny można odróżnić od trądziku grzybiczego, który z reguły powoduje powstawanie mniejszych, równomiernych, swędzących plam.

Trądzik androgenny jest spowodowany brakiem równowagi testosteronu w organizmie. Zazwyczaj objawia się w postaci krostek na brodzie i pod kącikami ust. U kobiet mogą mu towarzyszyć również nieregularne cykle miesiączkowe i nadmierny wzrost włosów. Jeśli cierpisz na trądzik androgenowy, lekarz prawdopodobnie zaleci wykonanie badań hormonalnych w celu potwierdzenia przyczyny trądziku.

Rezonans magnetyczny

Jeśli rozważasz wykonanie rezonansu magnetycznego w celu leczenia trądziku, możesz chcieć dokładnie przemyśleć ryzyko i korzyści płynące z tego badania. Chociaż rezonans magnetyczny nie diagnozuje trądziku pospolitego, może dostarczyć lekarzom ważnych informacji na temat Twojego ogólnego stanu zdrowia. Mogą również pomóc im w określeniu właściwego leczenia Twojego schorzenia.

Badanie LC-MS/MS

Dla wielu osób wykonywanie badań hormonalnych podczas leczenia trądziku jest ważną częścią procesu leczenia. Wyniki takich testów mogą pomóc dermatologowi określić, czy cierpisz na trądzik hormonalny i jakie zioła i suplementy stosować w jego leczeniu. Trądzik hormonalny jest powszechny i dotyka 50 procent kobiet w wieku od 20 do 29 lat. Dokładne badanie krwi na poziom hormonów jest ważne, aby określić dokładną przyczynę trądziku i czy poziom hormonów jest stabilny. Trądzik hormonalny jest wywoływany przez kaskadę hormonów, która zmienia się wraz z cyklem miesiączkowym.

Twój dermatolog może również zlecić badanie profilu lipidowego, które mierzy poziom lipidów we krwi. Badanie to jest również szeroko stosowane w celu określenia ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia. Mierzy ono cztery podstawowe parametry i zazwyczaj wykonywane jest na próbce krwi pobranej na czczo. Kiedy masz trądzik, Twój cholesterol HDL w osoczu prawdopodobnie się zmniejszy. Zmiany te są ważne do rozważenia w leczeniu trądziku, jak również zrozumienie, jak trądzik rozwija.

Wysoki poziom męskich hormonów płciowych, takich jak testosteron całkowity i wolny testosteron, może być oznaką, że Twój trądzik jest spowodowany brakiem równowagi w poziomie hormonów. Testosteron jest męskim hormonem, który jest odpowiedzialny za wzrost włosów i skóry, więc wysoki poziom tego hormonu może prowadzić do trądziku. W grę mogą jednak wchodzić inne czynniki. Na przykład, kobieta, która cierpi na trądzik może mieć nieregularne miesiączki i nadmierny wzrost włosów. Ponadto może ona mieć zespół policystycznych jajników, czyli stan, w którym jej hormony nie są zrównoważone.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Czym charakteryzują się świeże rozstępy?
Czytaj Dalej

Jak wybrać krem na trądzik różowaty

Wybierając krem na trądzik różowaty, szukaj takiego, który jest bezzapachowy i nie zawiera drażniących składników. Istnieją również inne…