Czym charakteryzują się świeże rozstępy?

Czym charakteryzują się świeże rozstępy?

Świeże rozstępy mają czerwony lub fioletowy kolor i mogą być swędzące. Mogą swędzieć przez kilka miesięcy, a następnie zanikać. W niektórych przypadkach, rozstępy te mogą całkowicie zniknąć po sześciu miesiącach. Istnieje kilka zabiegów, które mogą pomóc w ich zaniku. Wśród nich jest stosowanie roztworu miejscowego.

Wczesne rozstępy są czerwone lub fioletowe

Rozstępy pojawiają się na skórze, gdy jest ona gwałtownie rozciągana. Początkowo są one czerwone lub fioletowe. Później mogą być różowe lub czerwonobrązowe. Czasami są opuchnięte i wyglądają jak blizny. Niezależnie od ich koloru, są niekomfortowe i mogą powodować niepokój i depresję. Zazwyczaj pojawiają się w czasie ciąży lub w okresie szybkiego przyrostu masy ciała.

Gdy skóra jest rozciągana ponad swoje możliwości, włókna w jej zewnętrznej warstwie mogą pękać, a przestrzenie międzytkankowe mogą ulegać uszkodzeniu. Jak w przypadku każdej rany, rozciągnięta skóra ulega bliznowaceniu. W rezultacie przestrzenie wewnętrzne wypełniają się tkanką bliznowatą. Tkanka bliznowata zaczyna być czerwona, purpurowa lub różowa, ale w końcu blednie i staje się przezroczysta. Powstałe ślady to cienkie wgłębienia w skórze, które mogą być stałym elementem.

Zabiegi zapobiegawcze mogą pomóc zmniejszyć wygląd rozstępów. Obejmują one kremy na receptę, takie jak kwas hialuronowy i tretinoina, a także zabiegi laserowe i ultradźwiękowe. Jednak skuteczność tych zabiegów nie została w pełni zbadana. Ponadto, nie wszystkie zabiegi są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Środki homeopatyczne, w tym olejki do masażu, mogą również pomóc w zmniejszeniu wyglądu rozstępów.

Zabiegi chirurgiczne mogą również pomóc w zmniejszeniu wyglądu rozstępów. Podczas gdy niektóre zabiegi są skuteczne w przypadku wczesnych rozstępów, większość z nich nie może ich całkowicie usunąć. Niemniej jednak, zabiegi te mogą być opcją dla niektórych osób. Metody te są drogie i często mają skutki uboczne.

Stają się srebrzyste w wyglądzie

Świeże rozstępy zaczynają się na czerwono lub fioletowo, ale z czasem bledną do srebrzysto-białych lub srebrnych. Wiele kremów twierdzi, że pomaga tym rozstępom szybko zniknąć, ale są one w dużej mierze nieskuteczne. Oto kilka rzeczy, które powinnaś wiedzieć o rozciąganiu. Po pierwsze, pamiętaj, że twoja skóra jest pod stałym wzrostem podczas procesu dojrzewania, więc będzie się nadal rozszerzać.

Zabiegi laserowe to kolejna opcja leczenia rozstępów. Zabiegi te dostarczają impulsy energii do dotkniętego obszaru, oszukując komórki, że zostały zranione. Wywołuje to naturalny proces leczenia w organizmie, w którym skóra wytwarza więcej kolagenu i elastyny. Gdy tkanki te wypełnią rozciągnięty obszar, rozstępy stają się znacznie mniej widoczne.

Mogą być swędzące

Skóra pokrywająca rozstępy może być swędząca i sucha. Wynika to z osłabienia skóry otaczającej rozstępy. Stan ten może być również spowodowany przez hormony uwalniane podczas ciąży. Można ją leczyć za pomocą miejscowych środków nawilżających. Należy jednak pamiętać, że należy unikać drapania lub pocierania tego obszaru, ponieważ może to prowadzić do skaleczeń i infekcji.

Ponadto ważne jest, aby unikać mydeł, ponieważ mogą one sprawić, że skóra stanie się sucha i napięta. Staraj się używać płynów do mycia ciała, które zawierają składniki nawilżające. Ponadto bierz prysznice z letnią wodą. Ważne jest również regularne stosowanie kremów i maści przeciwświądowych. Powinieneś także zgłosić się do lekarza, jeśli na rozstępach pojawi się swędzenie lub wysypka.

Nakładanie oleju z witaminą E bezpośrednio na rozstępy jest popularnym domowym środkiem, który może pomóc złagodzić swędzenie. Nie ma jednak naukowych dowodów na poparcie twierdzeń o jej właściwościach nawilżających. Niemniej jednak, witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, który pomaga utrzymać zdrową skórę. Olej z witaminy E może być również łączony z innymi składnikami. Skuteczne może być również zastosowanie zimnego balsamu kalaminowego lub lodu na swędzący obszar. Dermatolodzy mogą również przepisać miejscowo stosowane kremy i maści, które pomogą zmniejszyć swędzenie.

Inną metodą zmniejszania swędzenia spowodowanego rozstępami jest utrzymywanie skóry dobrze nawilżonej. Wykazano, że kobiety, które piją więcej wody w ciąży, mają zwykle mniej swędzących rozstępów niż te, które nie piją wystarczającej ilości wody.

Mogą zanikać po 6 miesiącach

Podczas gdy rozciąganie skóry może powodować powstawanie nowych rozstępów, te mają tendencję do zanikania z czasem. Po sześciu do dwunastu miesiącach są one zazwyczaj mniej widoczne. Na szczęście istnieje kilka prostych kroków, które możesz podjąć, aby zminimalizować ich wygląd. Po pierwsze, możesz skorzystać z kremów stosowanych miejscowo. Produkty te zawierają witaminy i minerały, które mogą pomóc w uzdrowieniu skóry. Również mogą zawierać specjalne składniki, które pomagają zmniejszyć wygląd rozstępów. Możesz również spróbować soku z cytryny i soku z ziemniaków, które mają enzymy rozjaśniające skórę i właściwości wybielające.

Inną opcją leczenia jest zastosowanie kremu z retinoidami. Zabieg ten promuje syntezę kolagenu, co może zmniejszyć wygląd rozstępów. Należy stosować go raz lub dwa razy dziennie przez sześć miesięcy. Jednak ten rodzaj kremu może być drogi i może powodować podrażnienia na skórze. Aby uzyskać najlepsze wyniki, powinieneś skonsultować się z dermatologiem. Oprócz stosowania kremów miejscowych, lekarz może zastosować również inne zabiegi, w tym zabiegi laserowe i mikrodermabrazję.

Możesz również spróbować przyjmować suplementy witaminowe. Twój organizm potrzebuje odpowiednich ilości witamin i minerałów w czasie ciąży, ale może nie otrzymać wszystkich tych składników odżywczych z typowej diety. W związku z tym możesz chcieć przyjmować suplementy witaminowe lub codzienne tabletki witaminowe. Należy jednak upewnić się, że otrzymujesz odpowiedni rodzaj suplementów witaminowych. Na przykład, możesz chcieć stosować witaminy poporodowe, które zawierają dużą ilość witaminy D.

Mogą być spowodowane stosowaniem kortykosteroidów

Jeśli przyjmujesz miejscowe sterydy przez długi czas, możesz narażać swoją skórę na zbyt duże obciążenie i ryzykować powstawanie rozstępów. Sterydy mogą sprawić, że Twoja skóra stanie się krucha i podatna na rozdarcia. Ponadto niektóre zaburzenia genetyczne zwiększają prawdopodobieństwo powstania rozstępów. Kortykosteroidy hamują produkcję kolagenu, substancji, która pomaga chronić skórę i wzmacniać ją. Jeśli Twój organizm nie produkuje wystarczającej ilości kolagenu, pogarsza to elastyczność skóry i czyni Cię podatną na rozstępy.

Rozstępy charakteryzują się drobnymi liniami, które pojawiają się na ciele. Są one spowodowane zbyt szybkim rozciąganiem skóry. Często są uniesione lub płaskie i mogą mieć czerwony, żywy lub niebieskawy kolor. W niektórych przypadkach, rozstępy są podniesione i mogą mieć kilka centymetrów długości i jeden do 10 mm szerokości. U niektórych osób mogą pojawić się te znamiona na innych częściach ciała.

Chociaż to działanie niepożądane jest zwykle odwracalne, nadal ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem, jeśli podczas stosowania kortykosteroidów wystąpią nowe objawy. Lekarz może być w stanie obniżyć dawkę, co może zapobiec pojawieniu się nowych rozstępów. Ponadto, należy zawsze mieć przy sobie kartę leczenia sterydami. W karcie tej znajdziesz informacje, na co należy zwracać uwagę i czego unikać.

Stosowanie kortykosteroidów może powodować zanik skóry. Ryzyko może wzrosnąć, jeśli miejscowe kortykosteroidy są stosowane zbyt długo lub zbyt często. Jednak przy prawidłowym stosowaniu, kortykosteroidy miejscowe mogą zminimalizować ryzyko wystąpienia zaniku skóry. Dotkniętym obszarem będzie zazwyczaj wewnętrzna strona ud. Inne wspólne obszary obejmują zagłębienia łokci i kolan. Chociaż skutki stosowania kortykosteroidów są zazwyczaj tymczasowe, długotrwałe stosowanie może prowadzić do trwałego ścieńczenia skóry i rozstępów.

Nie są szkodliwe dla zdrowia

Chociaż może się wydawać, że proces uzyskiwania rozstępów jest szkodliwy dla zdrowia, świeże rozstępy nie są niebezpieczne. Istnieje kilka naturalnych środków zaradczych na rozstępy. Jednym z nich jest miód, o którym mówi się, że zawiera właściwości antyseptyczne i zmniejsza wygląd rozstępów. Jednak, aby uzyskać najbardziej skuteczne wyniki, miód musi być organiczny, surowy i niefiltrowany. Nałóż niewielką ilość miodu na dotknięty obszar i pozostaw go tam aż do wyschnięcia. Następnie możesz go zmyć ciepłą wodą.

Możesz również spróbować zastosować naturalny środek złuszczający, taki jak soda oczyszczona lub oczar wirginijski na dotkniętym obszarze. Te dwie substancje działają dobrze, aby usunąć martwy naskórek i promować gojenie się znaków. Najlepszym czasem na zastosowanie tych składników jest poranek, kiedy skóra zakończyła swój proces naprawczy. Ponadto, spożywanie zrównoważonej diety pomoże Ci utrzymać szczupłe i zdrowe ciało, a także pomoże naprawić skórę.

Możesz również spróbować retinoidów, które są pochodną witaminy A. Mogą one pomóc zmniejszyć wygląd rozstępów poprzez zwiększenie produkcji kolagenu w skórze. Należy jednak pamiętać, że leki te mogą powodować skutki uboczne u noworodka, a także mogą podrażniać skórę. Ponadto, zabiegi laserowe mogą zwiększyć produkcję kolagenu i promować elastyczność skóry. Należy jednak skonsultować się z lekarzem, aby określić najlepsze leczenie dla danego przypadku.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Przyczyny powstawania rozstępów
Czytaj Dalej

Przyczyny powstawania rozstępów

Istnieje kilka przyczyn powstawania rozstępów. Należą do nich genetyka, rodzaj skóry i zaburzenia hormonalne. Poniżej wymieniono niektóre z…
Jak stylizować paznokcie na grzybicę
Czytaj Dalej

Jak stylizować paznokcie na grzybicę

Lakiery i lakiery do paznokci mogą nasilać grzybicę paznokci. Mogą one zapobiegać odparowywaniu wilgoci z łożyska paznokcia, co…
Przyczyny grzybicy paznokci
Czytaj Dalej

Przyczyny grzybicy paznokci

Jeśli masz infekcje grzybicze paznokci u rąk i nóg, istnieje wiele możliwych przyczyn. Niektóre z nich to dermatofity,…
Jak słońce działa na trądzik
Czytaj Dalej

Ograniczenia laserowego usuwania blizn

Istnieje kilka ograniczeń laserowego usuwania blizn, w tym koszt, czas rekonwalescencji i przeciwwskazania. Te ograniczenia mogą być ważne…