Jaki makijaż zrobić na trądzik

Jak wyleczyć trądzik grudkowo-krostkowy

Jeśli zastanawiasz się jak wyleczyć trądzik grudkowo-krostkowy, to trafiłeś we właściwe miejsce. W tym artykule, dowiesz się o objawach, przyczyny i możliwości leczenia. Plus, dowiesz się o niektórych domowych środków, które mogą być bardzo skuteczne. Jeśli zmagasz się z tym rodzajem trądziku przez jakiś czas, możesz zacząć korzystać z tych wskazówek już dziś!

Opcje leczenia

Istnieje kilka opcji leczenia trądziku grudkowo-krostkowego. Dla łagodnych przypadków, codzienne miejscowe reżim tretinoin jest często wystarczające. Jednakże, jeśli nie jesteś w stanie tolerować retinolu, możesz rozważyć alternatywne opcje leczenia – cytat ten jest zasługą autora strony astroszkic.pl. Kwas azelainowy jest znany z właściwości komedolitycznych i antybakteryjnych i może być stosowany jako zamiennik tretynoiny.

Objawy trądziku grudkowo-krostkowego to czerwone, pęcherzykowate, a nawet wypełnione ropą białe zaskórniki. Zwykle występują one na policzkach i nosie, ale mogą dotyczyć całej twarzy. Mogą też towarzyszyć innym formom trądziku, w tym trądzikowi różowatemu.

Możliwości leczenia trądziku grudkowo-krostkowego obejmują miejscowe produkty zawierające siarkę oraz środki oczyszczające bez złuszczania. W cięższych przypadkach pomocne mogą być zabiegi laserowe lub świetlne. Ponadto, zielona herbata i niacynamid mogą pomóc złagodzić zaczerwienienie związane z rumieniem skóry.

Opcje leczenia trądziku różowatego grudkowo-krostkowego mogą obejmować antybiotyki. Leki te mogą być stosowane miejscowo na skórę, a także mogą być przyjmowane doustnie. Jednak przed zastosowaniem antybiotyków należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli nie jesteś w stanie odwiedzić lekarza, rozważ skorzystanie z usługi dermatologa online. Usługi te są zazwyczaj tańsze niż korzystanie z gabinetu dermatologa.

Objawy

Osoby cierpiące na trądzik grudkowo-krostkowy często doświadczają zaczerwienienia, wrażliwości i podrażnienia na twarzy. Mogą one również rozwijać whiteheads lub krost w obszarach breakout. Będą również doświadczać uczucia kłucia lub pieczenia. Oznaki i objawy trądziku grudkowo-krostkowego są podobne do tych występujących w trądziku różowatym.

Istnieje kilka różnych metod leczenia trądziku grudkowo-krostkowego. Zaleca się stosowanie prostej, powtarzalnej i delikatnej rutyny pielęgnacyjnej. Ważne jest, aby stosować odpowiednie produkty dla swojego typu skóry, ponieważ nie wszystkie są odpowiednie dla każdego. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy stosować łagodny środek oczyszczający i balsam nawilżający.

Trądzik grudkowo-krostkowy charakteryzuje się obecnością grudek i krostek, które pokrywają ponad 30% BSA. Obecność tych zmian może być związana z innymi objawami, takimi jak tkliwość lub miejscowa nadkażenie. Nieleczony trądzik grudkowo-krostkowy może prowadzić do zakażeń skóry, wysypki i bólu stawów.

Trądzik grudkowo-krostkowy jest spowodowany nadprodukcją gruczołów łojowych. Gruczoły łojowe nadmiernie produkują sebum i mieszki włosowe. Ponadto do pogorszenia stanu przyczyniają się reakcje zapalne i immunologiczne. Najczęstszym objawem trądziku grudkowo-krostkowego są grudki i krostki.

Stan ten określany jest również jako trądzik różowaty lub trądzik różowaty grudkowo-krostkowy. Oba schorzenia są niezwykle powszechne, w samych Stanach Zjednoczonych trądzik dotyka ponad 50 mln osób. Poza tym, prawie 5% populacji cierpi na trądzik różowaty. Jeśli cierpiałeś na jedną z tych chorób skóry, to bardzo prawdopodobne, że w pewnym momencie swojego życia spotkałeś się z trądzikiem grudkowo-krostkowym.

Przyczyny

Trądzik grudkowo-krostkowy jest spowodowany stanem zapalnym skóry, który może prowadzić do objawów takich jak ból, obrzęk i zaczerwienienie. Ten stan zapalny jest spowodowany przez substancje chemiczne, które gruczoły łojowe wydzielają, znane jako kwasy tłuszczowe i sebum. Zapalenie powoduje powstawanie grudek, które są małymi, różowymi zgrubieniami. Zmiany te zawierają ropę, ale nie zawierają dużych ilości bakterii.

Inne przyczyny trądziku grudkowo-krostkowego obejmują długotrwałe narażenie na działanie pewnych substancji, które podrażniają nabłonek pęcherzykowy. Substancje te mogą również prowadzić do powstania trądziku, który dotyczy osób w każdym wieku i obu płci. Najbardziej narażone na wystąpienie tego rodzaju erupcji są osoby narażone na kontakt z bakteriami, szczególnie te, które przyjmują antybiotyki. Ponadto osoby hospitalizowane mogą być podatne na rozwój tego typu trądziku, ponieważ wiele leków, w tym kortykosteroidów, może prowadzić do powstania trądziku.

Wiele osób uważa, że popping krosta może oczyścić trądzik, ale to może faktycznie zwiększyć szanse na rozprzestrzenianie się bakterii i powodowanie blizn. Na szczęście istnieje kilka różnych sposobów leczenia trądziku grudkowo-krostkowego. Jednym ze sposobów, aby to odejść jest użycie specjalnego plastra, który może pomóc zapobiec zatykaniu porów. Te plastry są wykonane z połączenia komórek skóry i oleju. Kiedy por łojowy zatyka się, nadmiar oleju i komórek skóry zostaje uwięziony. W procesie tym pory zostają zablokowane, a bakterie zwane Propionibacterium acnes zaczynają się namnażać. W wyniku tego powstaje mikrokomedon, który często przekształca się w większą strukturę.

Innym sposobem leczenia trądziku grudkowo-krostkowego jest stosowanie miejscowo antybiotyków. Antybiotyki te mogą zabijać bakterie, ale połączenie ich z nadtlenkiem benzoilu może ograniczyć powstawanie antybiotykooporności. Alternatywnie, można użyć kwasu glikolowego zamiast tretinoiny. Oba zabiegi są stosunkowo bezpieczne i nie powodują istotnych działań niepożądanych, choć powodują podrażnienie i suchość. W rzadkich przypadkach u niektórych osób może wystąpić reakcja alergiczna na nadtlenek benzoilu.

Trądzik grudkowo-krostkowy, mimo że jest zapalną chorobą skóry, może również występować w postaci zmian niezapalnych. Zgrubienia te są często bolesne i mogą być wywołane przez te same bakterie, które powodują trądzik zapalny.

Domowe sposoby

Istnieje kilka domowych sposobów na leczenie trądziku grudkowo-krostkowego. Obejmują one stosowanie olejków eterycznych i oleju jojoba, który ma substancję woskową. Mogą one pomóc w naprawie uszkodzonej skóry, zapobiec zapaleniu i zmniejszyć swędzenie. Jednak niektóre osoby nie zostają wyleczone przez te środki.

Naturalne ekstrakty ziołowe są również skuteczne w leczeniu trądziku. Należy jednak pamiętać, że środki te nie są testowane przez Food and Drug Administration i nie są przeznaczone do stosowania przez osoby z poważnym stanem medycznym. Oprócz środków ziołowych, praktycy medycyny tradycyjnej mogą również zalecić zmiany w stylu życia.

Cynk może być stosowany miejscowo lub przyjmowany jako suplement. Zielona herbata to kolejna opcja, ponieważ zawiera duże ilości katechin, substancji przeciwbakteryjnej. Związek ten pomaga rozkładać produkty odpadowe i substancje chemiczne w skórze. Oprócz zmniejszenia wyglądu zmian trądzikowych, zielona herbata może pomóc w zapobieganiu przyszłym ogniskom poprzez zwiększenie ilości antyoksydantów w skórze.

Innym naturalnym domowym środkiem na trądzik grudkowo-krostkowy jest korzeń łopianu. Ma on właściwości przeciwzapalne i jest szeroko stosowany w produktach do pielęgnacji skóry. Rumianek jest również przydatny do łagodzenia zapalnej skóry. Olejek eteryczny z rumianku może być stosowany na dotknięty obszar. Można również stosować herbatę rumiankową jako kompres lub jako środek do oczyszczania skóry.

Leki mogą być również skutecznym sposobem leczenia trądziku grudkowo-krostkowego. Stosowanie niektórych kremów i mydeł może zmniejszyć natłuszczenie skóry i złagodzić swędzenie. Niektórzy ludzie uważają leki przeciwhistaminowe za pomocne w leczeniu świądu. Niektóre leki przeciwhistaminowe, w tym leki przeciwhistaminowe pierwszej generacji, wywołują sen i zmniejszają swędzenie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak sobie radzić z rozstępami na brzuchu
Czytaj Dalej

Jak sobie radzić z rozstępami na brzuchu

Rozstępy tworzą się, gdy zbyt mocno rozciągasz skórę. Zewnętrzna warstwa skóry, zwana naskórkiem, jest bardzo elastyczna i zbyt…
odstawienie tabletek
Czytaj Dalej

Jak odstawić tabletki antykoncepcyjne?

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest owocem naszego partnerstwa z klinika-kosmetologii.pl Przed podjęciem decyzji o zaprzestaniu przyjmowania tabletek…